Всяка история е важна. Преди началото на десетото издание на BG Playback театралния фестивал в "Нашият ден" задаваме въпроса как се изиграват историите на човек тук и сега? Цвета Балийска, организатор на фестивала, разказва повече за плейбек театъра.
В представите на повечето хора думата "плейбек" се отъждествява с буфосинхронадата или така наречения "lip sync". Балийска пояснява, че наименованието на плейбек театъра всъщност произхожда от английския израз "to play it back" – да върна обратно разказаната история. С това се занимава плейбек театърът "Тук и сега", който вече над 10 години работи активно, разказва организаторът на фестивала.
В този тип театър сценарият представлява истински истории, разказани от хора в публиката. Реквизитът е малък, а актьорската работа и контактът с публиката са в основата на сценичното преживяване. По време на представлението има модератор (диригент), който помага в общуването между актьори и публика. Разказаните кратки истории се пренасят на сцената с магическата фраза: "Нека да гледаме". Преживяването е винаги различно и неповторимо, споделя Балийска. "Когато хората разказват нещо, което в този момент са усетили спокойствието да споделят публично, е изключително докосващо преживяване", казва тя.
Плейбек театърът има сходство с импро театъра, но е много по-различен в същността си, заявява гостът. В импро театъра фокусът е върху актьорите и тяхното умение по оригинален начин да импровизират и интерпретират думи или ситуации, подадени от публиката. В плейбек театъра основата отново е импровизацията, но личната история на човека и максимално огледалното ѝ пресъздаване на сцената са най-важни. Балийска заявява, че етиката в плейбек театъра е изключително силна и актьорите подхождат с уважение към разказвача. Това е уникална възможност човек да види епизод от собствения си живот, пречупен през изкуството на танца, музиката, поезията и цяла палитра от изразни средства.
Организаторът на фестивала поставя акцент върху социалното значение на този тип театър. Чрез него често се говори за трудни, лични или обществени теми, които придобиват ново измерение на сцената, без да се изменя същността им. Ето защо плейбек театърът е разпространен и в горещите точки на света. Балийска споделя, че публиката често изразява своето вълнение от този различен тип слушане, което не цели да осъди, да даде съвет или насока, а се стреми към максимална обективност. Разбира се, историята минава през личната призма на артиста, казва Балийска, но допълва, че с много практика и лична работа актьорите успяват да бъдат верни на реалността.
Всеки, който изпитва любопитство към това преживяване, може да посети Десето издание на Българския плейбек театрален фестивал, което ще се проведе на 5-7 април в НБУ – вход свободен. Повече информация може да бъде намерена в социалните мрежи на фестивалните организатори.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота разказва художничката и преподавател Яна Илиева . За Яна Илиева изкуството е най-краткият път към човешкото сърце, а в нейното лично творчество тя поднася плодовете на фантазията и радостта...
Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..
На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg