От 2 до 7 април Габрово е домакин на Международния фестивал на монодрамата "Соло акт". Това е деветото издание на театралния празник, който сега е с ново име, но всъщност е наследник на традиционния фестивал на спектаклите за един актьор "BGMOT". Организатор е Драматичният театър "Рачо Стоянов", със съдействието на Министерството на културата и Община Габрово.
Фестивалният афиш включва подбрани представления на театри от цялата страна, както и два чуждестранни спектакъла от Румъния и Хърватия.
На 5 април ще бъде представен румънският моноспектакъл "Йона" по текст на Марин Сореску, посветен на библейския персонаж Йона, който бива погълнат от кита. Представлението е със субтитри на български език.
Второто чуждестранно участие е на 6 април – спектакълът "Гоя" на знаменития босненски актьор, писател и режисьор Зиях А. Соколович е създаден по открит архивен текст на хърватския драматург Мирослав Кърлежа, смятан за един от най-големите хърватски автори на ХХ век. През неговия поглед Гоя е представен чрез размислите си за обществено-политическия строй от времето на твореца и личната му опитност като придворен художник. Спектакълът е продукция на дванайсетото издание на фестивала, посветен на Мирослав Кърлежа в Загреб. Представлението е със субтитри на български език.
От това издание фестивалът "Соло акт" разширява територията си и за първи път ще има и регионално измерение, като спектакълът "Боже мой" на Христо Мутафчиев ще бъде представен не само на габровска сцена, но ще гостува и на публиката в Дряново (на 4 април) и в Севлиево (на 5 април).
Екипът на фестивала е помислил и за най-малките зрители и на 6 април е подготвил "Сапунена фантазия" – спектакъл на Куклен театър "Мале-Мале", представен от Коле Китанов. Представлението е без думи, но с много фантазия и сапунени мехури, и ще донесе радост и на малки, и на големи, обещават организаторите.
Фестивалът "Соло акт" е с конкурсен характер и ще присъди награди в шест категории – за най-добър актьор, актриса, режисьор, сценограф, композитор и спектакъл. Кои са достойните да получат награда, ще преценява професионално жури от театрални специалисти с председател Аглика Стефанова-Олтеан, театровед и театрален критик, и членове: Михаил Мутафов – актьор, Надежда Петкова – актриса, Петър Влайков – актьор и директор на Държавен куклен театър - Пловдив, Ивайло Ненов – режисьор.
Награди в същите категории ще бъдат присъдени и от алтернативно жури, състоящо се от габровски общественици.
Зрителите също ще имат възможност да заявят своите предпочитания и така ще бъде определен любимият спектакъл на публиката.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg