Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на психолога:

Психологията у нас – от 90-те години до днес

Росен Йорданов
Снимка: БГНЕС

През 1991 година студенти по психология от втори курс в Софийския университет решават да основат професионален празник на психолозите. Идеята е подкрепена и от други техни колеги. През 1995 година на 4 април е организирано първото официално честване на празника. В ресторант "Яйцето" се събират студенти и преподаватели и така традицията е започната. Създадено е и Сдружение на младите психолози в България.

В Деня на психолога в "Нашият ден" говори психологът Росен Йорданов – магистър по "Социална психология" в Софийския университет, бивш заместник-директор на Института по психология в МВР и един от най-известните специалисти по криминална психология у нас. Йорданов е професионалист с над 24-годишен опит като криминален психолог, индивидуален и групов психотерапевт, научен изследовател и анализатор, бизнес консултант и специалист по управление на персонала.

Гостът разказва: "През 1991 година БНР е първата медия, в която колегата Емилиян Крумов гласно заявява, че ние, студентите по психология, искаме да имаме празник. Това, което ни отличаваше като випуск може би, беше, че тази голяма промяна – социална и политическа – се отрази в кулоарите на Софийския университет. Мога да кажа, че много от моите колеги продължиха професионалния си път и си вадят хляба с психология."

В своята професионална практика Йорданов се е сблъсквал с най-тъмната страна на човешката природа. Той признава, че хуманизмът му е бил подлаган на изпитание, но вярва, че с позитивна нагласа пълноценният живот е възможен.

"Когато ние започнахме, професията на психолога нямаше много висок статут. Под психолог се разбираше човек, който говори в някаква лудница, или човек, който преподава психология в училище", разказва Йорданов за първите си стъпки в науката.

Психологът, като професионалист, има за цел да подпомага всички сфери в живота, винаги когато човек е изправен пред вземането на житейско решение. По думите на госта психологията не е свързана само с психичното здраве, а с намирането на изход в различни ситуации и предприемането на ходове – в социалната среда, в семейството, в работата.

Когато Йорданов постъпва на работа в МВР, в България все още няма криминална психология. Влиза в институцията с известни резерви, но бързо осъзнава, че се намира в интересна ситуация и започва да развива криминалната психология у нас. Йорданов е и един от първите хора, които показват каква може да е ролята на психолога в корпоративна среда – при вземането на фирмени решения, изготвянето на стратегии, назначаването на хора, управлението на служители. Според Йорданов вече в компаниите има по-голямо доверие към хората, завършили психология, открили са се повече позиции, но все още не е съвсем развито приложението на науката у нас.

Психологът разказва накратко как се е развила психологията до днес. Все още е проблем, че повечето специалисти се опитват да уловят общите тенденции, вместо да се фокусират върху индивидуалните личностни белези, смята той. 

Йорданов споделя и за своята практика по овладяване на критични инциденти. Това не е масово явление, но преди години е имало много кризисни случаи в София – заявки за самоубийства и разширени самоубийства.

Когато човек има проблем, страда от поредица неуспехи или лоши взаимоотношения с околните, е добре да потърси психологическа помощ, съветва Йорданов. Психолозите най-често работят с хора, които са психически здрави, но имат екзистенциални проблеми. Психологията би могла да упъти човек в собствената му същност, изградена от светлина и тъмнина – това е първата важна крачка към себеопознаването.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31