"Любовта цав" е новият филм – документален портрет – на режисьора Росен Елезов. Филмът, част от поредицата "БНТ представя", е посветен на театралния режисьор Крикор Азарян. Сценарист е Хелия Чавдарова.
Азарян е едно от онези знакови имена, които новите поколения все по-малко познават. Филмът прави така, че образът му да оживее през прочита на днешния ден. Сценаристът на филма Хелия Чавдарова споделя в "Артефир", че в своята професия като радиоводещ многократно е срещала Крикор Азарян. Най-съкровеното интервю, което успява да вземе от режисьора, е месеци преди смъртта му. В него той за първи път споделя своята житейска философия и дава ключа към себе си като творец.
В документалния филм има множество въздействащи моменти, но може би най-яркият е своеобразният диалог с духа на Азарян. Филмовият екип успява да изненада съпругата на театралния режисьор – поетесата Валентина Радинска – като поставя монтиран запис на неговия глас до гроба му. Радинска надмогва личната си болка и се съгласява да участва в тази по-особена роля.
Авторите споделят, че и музиката във филма е специална. В ключовите моменти звучат арменски църковни песнопения. Цялото звуково оформление играе с мащабите и ритъма на филмовия разказ. Животът на Азарян е огромен калейдоскоп от спектакли – не би могъл да се побере в рамките на един документален филм. Създателите на филмовото произведение правят опит да го предадат в цялата му пъстрота и контрастност. Не са пропуснати разочарованията и трудностите, които съпътстват Азарян приживе.
Филмът "Любовта цав" се разпространява в мрежата на БНТ.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg