Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денис Стратън и акустичният проект Maiden uniteD с концерт в София

Музата на почти всички от тяхното поколение е пресъхнала. Kато старо виме. Те са "Айрън Мейдън" и имат почти всичко на този свят. Слава, пари, легендарен статус, безброй поклонници, голям реюниън и все още жива магичност.

Великаните, които дадоха на света класическия хеви метъл, създадоха и оглавиха новата вълна на британския хеви метъл и се превърнаха в негов вечен епитом. Епични, но и поп ориентирани, праволинейни, но все още метално уверени. Авторитетът им е на няколко милиона мили по-далеч, отколкото умът може безпрепятствено да побере. Като че ли останаха само те и "Джудас Прийст" – последните истински бастиони на "Новата вълна на британския хеви метъл". Този път "Мейдън" ще бъдат представени у нас от един струнен аксмен с решаващ принос британският хеви метъл да се превърне в реалност. Това е Денис Стратън, оригиналният китарист на Желязната девица и първият, с когото тя доказа, че никога няма да позволи да бъде огоспожена.

Акустичният проект Maiden uniteD ще изнесе концерт за пръв път в България, а специален гост ще е именно Денис Стратън. Събитието предстои в столичния клуб Live & Loud на 14 април. Всъщност идеен двигател и инициатор на тази отворена формация е британският басист Джой Брюърс, който решил да застане зад специално трибют шоу, предназначено за холандския фен клуб на "Айрън Мейдън". Заедно с музиканти от няколко групи той подготвя и изпълнява сет от преаранжирани акустични версии на песни на "Мейдън". Реакциите на публиката и почитателите били зашеметяващи. Така идеята за един концерт се превръща в мащабен проект, който да събере разнолики изпълнители и фенове от цял свят, за да отпразнуват заедно музиката. 

Maiden uniteD преосмислят посвоему класически песни на великите британци. Акустични преработки, които превръщат магистралните парчета в нещо, което почитателите на "Айрън Мейдън" никога не биха си представили, че ще чуят. През годините около 40 различни музиканти са се присъединявали към идеята на Бруърс, а сега - за тази част от поредната му обиколка, с него в София от Атина пристигат Мариос Каранастасиc (вокали), китаристът Джим Кацарос, Джони Термос (пиано) и барабанистът Ренос Лиатиутис - всички колеги от хеви метъл бандите "Сайлънт Уединг" и "Термос". 

По време на концертите от турнето Maiden uniteD 1980 групата изпълнява всички песни от легендарната първа и едноименна тава на митичните британци - номинираната за най-добър дебют на всички времена "Iron Maiden", в която жици вие Денис Стратън, и на която е и съпродуцент. Той е втори вокалист на състава в подкрепа на оригиналния певец Пол ди Ано. Освен една от бандите с най-много метъл класики в репертоара си, "Железнте деви" са и една от най-атрактивните концертни машини в историята на рока изобщо. Не случайно лайф албумите заемат една четвърт от внушителната им дискография. "Денис е сред най-важните за узаконяването на новата вълна на британския хеви метъл музиканти", хвали го Хауърд Джоунс, фронтмен на влиятелните "Килсуич Енгейдж". Именно на Стратън приписват въвеждането на мелодичния двухармоничен струнен подход.

Очакваме да го демонстрира на живо по време на първия десант на Maiden uiniteD. По жицата у нас тази неделя.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45

Памет за Кирил Маричков

Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..

публикувано на 04.07.25 в 14:59

Бай Ганьо в музея

Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..

публикувано на 04.07.25 в 12:15
София Христова

Pole Dance – спорт и изкуство в едно

Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл: 

публикувано на 04.07.25 в 10:01

Над 50 плевенски автори се представят в Русенската галерия

Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..

обновено на 04.07.25 в 09:54