През 1971 година се състои Първият световен ромски конгрес в Лондон, по време на който са приети химнът и знамето на ромите. Датата 8 април се превръща в Международен ден на ромите. В България празникът се отбелязва от 1996 година насам. Вече пета година Инициативна група за ромска култура връчва наградата "Романипе" за цялостен принос към еманципацията на общността. Като част от инициативната група, гост в "Нашият ден" е етнологът д-р Лиляна Ковачева, за да разкаже за наградите "Романипе", които се връчват на 8 април.
Д-р Ковачева споделя, че празникът всяка година се припознава от все повече представители на ромската общност у нас. В различните населени места се отбелязва по различен начин. Някои групи отдават почит на ромските жертви на Холокоста, а други предпочитат веселието и пищните тържества. Според госта няма грешен подход в отбелязването на празника. Ромската общност е трансгранична, затова честванията са масови, но различни във всяка една държава. По думите на д-р Ковачева хората сами инициират и организират празника, чието послание е свързано със споделеност, общуване и солидарност.
Традиционно наградите "Романипе" се връчват два пъти в годината – на 13 януари и на 8 април. Инициативната група възобновява една прекъсната традиция, но прави и нововъведения, споделя д-р Ковачева. На 13 януари се награждават хора, които не са с ромски произход, но имат дългогодишен принос за еманципацията на общността. На 8 април наградата се връчва на успешни представители на ромската общност. "Човекът трябва да е направил голям принос и да има дългогодишна работа в това отношение", заявява д-р Ковачева. Тя разказва, че през 2021 година е награден посмъртно Михаил Петров, изменил в полза на общността цели четири закона, като един е свързан с правото на ромски деца да посещават общи училища.
Тази година почетена посмъртно ще бъде Стоянка Соколова – първата ромска журналистка, съобщава д-р Ковачева. Награда "Романипе" ще получи и София Захова, преподавател, етнограф и автор на монографията "Ромската литература". Изследването на Захова проследява развитието на ромската култура от XiX век до дигиталната ера. Поради ангажименти Захова не е присъствала на церемонията през януари, затова ще получи наградата си днес, пояснява гостът.
По думите на д-р Ковачева, преди да пристъпи към своето изследване, Захова научава няколко ромски диалекта и опознава в дълбочина ромската култура, което особено се цени сред представители на общността от цял свят. Ето защо награждаването днес ще бъде напълно заслужено.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..
Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..
В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg