Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите "Романипе" в Международния ден на ромите

Знамето на ромската общност
Снимка: socialachievement

През 1971 година се състои Първият световен ромски конгрес в Лондон, по време на който са приети химнът и знамето на ромите. Датата 8 април се превръща в Международен ден на ромите. В България празникът се отбелязва от 1996 година насам. Вече пета година Инициативна група за ромска култура връчва наградата "Романипе" за цялостен принос към еманципацията на общността. Като част от инициативната група, гост в "Нашият ден" е етнологът д-р Лиляна Ковачева, за да разкаже за наградите "Романипе", които се връчват на 8 април.

Д-р Ковачева споделя, че празникът всяка година се припознава от все повече представители на ромската общност у нас. В различните населени места се отбелязва по различен начин. Някои групи отдават почит на ромските жертви на Холокоста, а други предпочитат веселието и пищните тържества. Според госта няма грешен подход в отбелязването на празника. Ромската общност е трансгранична, затова честванията са масови, но различни във всяка една държава. По думите на д-р Ковачева хората сами инициират и организират празника, чието послание е свързано със споделеност, общуване и солидарност.

Традиционно наградите "Романипе" се връчват два пъти в годината – на 13 януари и на 8 април. Инициативната група възобновява една прекъсната традиция, но прави и нововъведения, споделя д-р Ковачева. На 13 януари се награждават хора, които не са с ромски произход, но имат дългогодишен принос за еманципацията на общността. На 8 април наградата се връчва на успешни представители на ромската общност. "Човекът трябва да е направил голям принос и да има дългогодишна работа в това отношение", заявява д-р Ковачева. Тя разказва, че през 2021 година е награден посмъртно Михаил Петров, изменил в полза на общността цели четири закона, като един е свързан с правото на ромски деца да посещават общи училища.

Тази година почетена посмъртно ще бъде Стоянка Соколова – първата ромска журналистка, съобщава д-р Ковачева. Награда "Романипе" ще получи и София Захова, преподавател, етнограф и автор на монографията "Ромската литература". Изследването на Захова проследява развитието на ромската култура от XiX век до дигиталната ера. Поради ангажименти Захова не е присъствала на церемонията през януари, затова ще получи наградата си днес, пояснява гостът.

По думите на д-р Ковачева, преди да пристъпи към своето изследване, Захова научава няколко ромски диалекта и опознава в дълбочина ромската култура, което особено се цени сред представители на общността от цял свят. Ето защо награждаването днес ще бъде напълно заслужено. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Молев

Литературният превод като имитиращ продукт

"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..

публикувано на 08.02.25 в 12:45
Проф. д-р Минка Златева

Проф. Минка Златева представя "Ретроспекции към публичната комуникация"

"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..

публикувано на 08.02.25 в 09:30
Уил Кокръл

Книга-разследване на американския журналист и писател Уил Кокръл

Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..

публикувано на 08.02.25 в 08:05

Българо-британската продукция "Дяволски игри" тръгна по кината

Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри"  – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..

публикувано на 07.02.25 в 17:00

"Взрив" – спектакъл за тийнейджърите, но и за родителите

Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..

публикувано на 07.02.25 в 16:35