Година след откриването на единствения музей на горското дело в България влизаме в света на българската горска наука. В Рила планина, в сърцето на Юндола, е разположен първият горски дом у нас, който е превърнат във вълнуващ Музей на горското дело.
2024 година е значима за лесовъдите в България, като се отбелязват редица юбилеи – 99 години от залесяването, 145 години от създаването на Националната горска служба, 125 години от началото на горския печат и 115 години от създаването на Съюза на лесовъдите в България. Това е също така и годината на първата експозиция на горското дело.
Професор Иван Палигоров, председател на Съюза на лесовъдите в България, споделя в ефира на "Нашият ден" своите мисли:
"Искам да поздравя моите колеги-лесовъди от цялата страна. Нека застанем все по-твърдо зад каузата на лесовъдската професия. Всеки, който се е докоснал до това благородно дело да създава зеления килим на България, е допринесъл малко или много колеги, идващи от Турция и Гърция, да се учудват на това, което сме успели да създадем в последните 100 години."
Първата част от експозицията представлява стаята на лесничея, автентично обзаведена с писалище от началото на миналия век и всички инструменти, които лесничеите са използвали. В нея можем да видим пушката, необходима за обикалянето на гората, както и уреди за измерване на дърветата и техния обем.
В музея са изложени снимки, материали и нормативни документи, които пренасят посетителя в атмосферата на миналото. Експозицията е разположена в най-стария горски дом, построен през 1911 година.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..
За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова , един от организаторите. Андасарова е част от екипа студенти от специалност..
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg