Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен културен отпечатък: "Случаят Джем" на английски език

95 години от рождението на Вера Мутафчиева

Снимка: Consulate General of Bulgaria in New York

Скоро се навършиха 95 години от рождението на Вера Мутафчиева, оставила дълбок културен отпечатък с работата си като писател, сценарист, академик и доктор на историческите науки. Националният дарителски фонд "13 века България" почете паметта на Мутафчиева с литературна среща. По време на събитието беше представен англоезичният превод на романа "Случаят Джем", дело на Анджела Родел.  

Изпълнителният директор на "13 века България" Бисера Йосифова изрази почитта на фонда към Мутафчиева, която приживе е била не само приятел, но и движеща сила на организацията – член на Издателския съвет и на Дарителския съвет на фонда. Йосифова определи писателското дело на Мутафчиева като "голям, монументален, исторически литературен труд".

Анджела Родел разказа за предизвикателството да превежда Вера Мутафчиева, чиято белетристика е многослойна, изпълнена с енциклопедични познания и исторически препратки. Когато за първи път се сблъсква с романа "Случаят Джем", Родел е изумена от това колко съвременно и в същото време автентично звучи книгата, писана през 1967 година. Реалността на пазара за преводна литература е такава, че класика много трудно се продава, казва преводачката, която сама е изненадана от успеха на книгата в Америка.  

Вицепрезидентът Илияна Йотова беше сред официалните гости на литературната среща. В речта си тя отдаде почит пред огромното творчество на Вера Мутафчиева и изрази благодарности към преводача.

Репортаж от събитието чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55

Извън политическите дитирамби на 24 май проблемите в културата се натрупват

Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година , както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта..

публикувано на 22.05.25 в 11:50

Националната библиотека отбелязва 146 години с Голямата диктовка

На 22 май 2025 година от 11:00 часа в читални 4 и 5/6 на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще се проведе второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския език". Събитието ще отбележи 146-та годишнина на Библиотеката, като ще събере точно 146 участници – символично число, отбелязващо дълголетието на..

публикувано на 22.05.25 в 10:10

"Преди, сега и утре" през очите на художника Греди Асса

Преди откриването на изложбата на Греди Асса в НДК, част от програмата на Салона на изкуствата , в "Нашият ден" гостува художникът. Асса започва разговора, цитирайки френския живописец Раул Дюфи, който е казал: "Ако нямаш нов език, просто не влизай в тази надпревара, наречена изкуство." "В изкуството дали си преди, сега или утре, няма..

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Пламен Сивов представя своята нова стихосбирка "70 песни"

На 22 май Пламен Сивов кани публиката на поетична среща с новата си стихосбирка "70 песни" от 19.00 ч. в артпространството на клуб "Жираф" на ул. "Л. Каравелов" в столицата. В тази книга са се приютили стихове, родени като песни или превърнали се по-късно в такива.  Не съм търсил преднамерена символика в цифрата 70 – подбрах  тези, които са..

публикувано на 22.05.25 в 08:45