Когато ми се случи да посрещна 2024 година в град Джанет, в алжирската част на пустинята Сахара, си обещах да науча повече за тази страна и отношенията ѝ с България не само като турист. И да го споделя със слушателите на "Покана за пътуване". Обърнах се с молба за разговор към посланика на Алжир Н.Пр. Месауд Мехила и съм му благодарна, че той радушно прие. Помолих го най-напред да представи с няколко думи себе си и забележителната си дипломатическа кариера.
После разговаряхме с г-н Мехила за родината му, която със своята площ от над 2 милиона кв. км е най-голямата държава в Африка и десета в света. Страната има изключително богата история. В древността е била население от либийски племена. По нейните земи са властвали финикийците, римляните, византийците, арабския халифат, османците…
Като запален пътешественик, естествено го запитах как вижда развитието на обмен на туристи между двете страни.
Природата и историята на Алжир за притегателни и създават незабравими спомени. Това научаваме от посланик Месауд Мехила. Не по-малко интригуваща е и местната музика. Сред алжирските музикални жанрове най-известен е раи, поп с народни мотиви, изпълняван от световни звезди като Халед и Хеб Мами.
С посланик Месауд Мехила се опитахме да обходим всички интересни за посещение места в родината му, но това е невъзможно не само в едно интервю, а може би в цял един живот. Но поне опитахме.
Снимки и видеото: Магдалена Гигова, БТА
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..
По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..
"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg