Националният дарителски фонд "13 века България" ще подкрепи неделните училища на българските общности в чужбина. Сесията за финансово подпомагане е озаглавена "Език свещен на моите деди…" – да подкрепим изучаването на българския език в неделните училища зад граница". В "Нашият ден" Десислава Петкова, експерт дарителска дейност, разказва повече за проекта, чиято цел е да насърчи децата и младите хора зад граница да говорят, пишат, четат и творят на български език.
Петкова споделя основните критерии за кандидатстване в сесията. Проектът е насочен към деца и юноши от 6 до 18 години. Те участват напълно безплатно в проекта, пояснява гостът. Максималният размер на финансиране по един училищен проект възлиза на 5000 лв. Общата сума, която Националният дарителски фонд ще разпредели е 30 000 лв. Кандидатите по проекта трябва да са в списъка на българските неделни училища за учебната 2023/2024 година, утвърден от МОН. Петкова допълва, че участниците не бива да представят проекти с политическа насоченост.
Неделните училища зад граница са дейни средища, които поддържат искрата на българската култура извън България. По думите на Петкова българският език е изразителен и богат, затова Националният дарителски фонд насочва усилията си към неговото съхранение.
Параметрите на сесията могат да бъдат намерени на интернет страницата на "13 века България".
До 15 май е крайният срок за кандидатстване.
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като студийна група към Българското национално радио. През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg