Цветан Павлов е носител на една от наградите на секция "Карикатура" от Националната изложба в СБХ тази година. Той е роден във Враца, което, според него, го е закърмило с хумора на Северозапада, а от години живее в Сливен. Твърди, че работи с вечните теми – отношенията между мъжа и жената, любовта, алкохола, глупостта.
"Определят ме като единствения европейски карикатурист, защото правя весела, смешна много добре и подробно нарисувана карикатура – казва Цветан Павлов. – Ние имаме много добри карикатуристи, но те се занимават с обществения живот, а аз с личния живот на малкия обикновен човек.
По принцип не обичам политическата карикатура, защото тя е тревожна. Аз съм художник на веселото и положителното. Политическият карикатурист е като военен журналист. За мен пък няма по-важна тема от отношенията в семейството. Аз нямам сатър, моето оръжие е перото."
Цветан Павлов е автор на стотици карикатури в печата, а освен това има и публикации в българското и словашкото издание на списание "Плейбой". Казва, че дълги години карикатурите там са били на много високо ниво и се е учил от тях.
"Не съм съгласен, че вестниците ще изчезнат, – казва той – но карикатурата е необходима и ще се премести там, където е информацията. Човешката култура има нужда от нея."
Снимка – Музей на хумора и сатирата - Габрово
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
Дискусия за понятието "град" започва днес в 13:00 часа в зала "Акад. Иван Евстратиев Гешов" на Българската академия на науките в София . "Кое определя едно населено място като град? Какви са характеристиките на града и по какво се отличава от останалите селища? "Град" – единно понятие ли е, или се среща в различни форми и оттам се нуждае от различни..
Изложба живопис на проф. Кирил Божков се открива днес във Варна от 18:00 часа в артгалерия "Акцент". Събитието е част от съпътстващата програма на IV Международно триенале "Духът на акварела" – 2025 , което започна в морската ни столица на 1 юли. Със Севдалина Иванова от артгалерия "Акцент" разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов , IT специалист и предприемач. Панов споделя..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg