Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се доброволци за почистване на река Искър и Панчаревското езеро

Снимка: БГНЕС

В събота, 13 април, ще се чисти района на езерото в Панчарево и участъка на река Искър между с. Герман и кв. Горубляне. Целта е почистване на най-важната за София река и любимото на столичани езеро, както и района около тях.

Купищата битови и строителни отпадъци, както и употребени пластмасови опаковки и стари автомобилни гуми, които се трупат там не са само отблъскваща гледка.

Боклуците увреждат крайбрежните екосистеми, застрашавайки биологичното разнообразие. С акцията се цели ограничаването на натиска върху природата и засилване на обществения интерес към един от най-сериозните екологични проблеми – замърсяването.


Почистването става по инициатива на Природозащитната организация WWF - България, присъединяват се доброволци от Сдружение "Искър - София" и Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне, а за почистването на водите на езерото от плаващи боклуци ще се погрижат спортисти от клубове по гребни спортове с бази на Панчаревското езеро.

Служители на Столична община и район Панчарево ще извозят събраните боклуци и ще ги изхвърлят на регламентирано сметище.

Всички, които искат да допринесат за по-чиста и по-здравословна околна среда в покрайнините на София, могат да се присъединят към инициативата, като се явят в 9.45 на един от трите сборни пункта:

• Железния мост на с. Герман;
• Стената на ез. Панчарево
• ливадата до рибарник Панчарево.

р. Искър
"Искър е река, на която софиянци разчитаме много в ежедневието си, но в същото време и забравяме, че е огромно природно богатство и има нужда от нашите грижи. Освен да свършим полезна работа в близост до силно посещаваните места около яз. Панчарево, искаме да напомним и за невероятно красивия участък на реката след язовирната стена. Ще се радваме да видим повече хора, ентусиазирани да почистят този ценен район в покрайнините на София, където Искър е съхранен в сравнително естественото си състояние и където все още могат да се видят запазени крайречни гори”, коментира Диана Бакалова, старши експерт "Води" във WWF - България.

Акцията започва точно в 10 часа, а на всички ще бъдат раздадени чували и ръкавици. Предаването на пълните чували ще бъде на същите сборни пунктове, където участниците ще се съберат, за да споделят впечатления и идеи какво да направим, за да се наслаждаваме ежедневно на по-чиста и по-красива природа.

Всеки, който желае да се включи в почистването, е добре дошъл да даде своя принос за това река Искър и Панчаревското езеро да станат още по-привлекателно място за жителите и гостите на столицата, които обичат да прекарват свободното си време на открито.

За да бъде по-ефективна работата, участниците в почистването трябва да се регистрират предварително.

Чуйте подробности за предстоящото почистване от Калина Бояджиева от WWF – България.

Снимки: БГНЕС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15