Детската литература е много интересно поле, на което хората могат да си играят, защото тя взема от живота, от средата на децата, от психологията ни. В нея има много визуалното изкуство, но преди всичко има безкрайна философия. Много абстрактни понятия и послания. Неща, които човек в началото пропуска, след това ги разбира, а накрая и ги преоткрива. С нея всъщност цял живот играем на асоциации. В крайна сметка през книгите опознаваме себе си, при това още от малки. Децата избират книгите си в зависимост от това какви са техните битки на деня, смята Пирина Воденичарова.
Тя е основателката на най-голямата общност за детско четене "Нито ден без книжки". В нея е събрала 45 хил. последователи, хора със сходни ценности и желания, които горят за детските книги. Пирина е носител на наградата "Рицар на книгата", организатор е на първия Фестивал на детската книга, който се проведе в края на март. През декември 2023-та тя беше в селекцията на Forbes "30 под 30" в категорията "Култура, изкуство и медии", а няколко месеца по-късно вече има собствено издателство за детска литература. От известно време нейният "Книгозавър" диша сред читателите си.
Всичко тръгва от първата книга, тя според Пирина Воденичарова е пътеводната звезда на издателя, спрямо която той се опитва да расте.
"Стъпката беше аз да си повярвам, че имам капацитета да избера качествена детска литература за децата в България, защото да издаваш детски книги, е огромна отговорност. Не всяко нещо, което се появява на пазара и е за деца, е добро за децата. А да мислим за благополучието на нашите деца, ми се струва една мисия от първостепенна важност. Това все пак е бъдещето ни", каза в "Какво се случва" издателката. Тя е на мнение, че сцената на детската литература се надгражда всяка година, а най-важна е топлата връзка с читателите.
Една от каузите ѝ, която самата тя смята за всеобща, е да видим в четенето възможност да запазим способността си да се насладим на нещо в продължителен период от време. Особено в днешния забързан свят, в който човек трябва да тренира концентрацията си, за да не изчезне.
"За мен по-важното от това да отгледаме читатели е да отгледаме деца, а съответно след това и хора, които четат за удоволствие – обяснява Пирина. – Четенето за удоволствие е пряко свързано с четенето с разбиране, което пък е свързано с по-аналитичното и критично мислене, а то ни е важно за едно по-добро общество."
И общността "Нито ден без книжки", и издателство "Книгозавър" се появяват от нейната вътрешна нужда за детска литература.
"Никога не спрях да обичам детските книги, те са част от моя живот, от моето детство – казва Пирина Воденичарова и допълва – Аз много вярвам в това, че ако човек има силен вътрешен отговор на въпроса "Защо?", той намира начин как да създаде нещо."
Цялото интервю с нея чуйте в звуковия файл.
Днес (10 февруари) варненската галерия "Папийон" открива 15-та си Годишна сборна бижутерска изложба под мотото "Полифония" . 47 автори от цялата страна представят до 12 март най-новите си търсения в областта на ювелирното изкуство. Участниците са както утвърдени дизайнери, така и млади творци, които гостуват за пръв път в пространството на..
Младата писателка от Видин, Виктория Топалска , представя новата си книга "По(д)правки" в Монтана . Срещата с авторката е тази вечер в Регионална библиотека "Гео Милев". Сборникът съдържа разкази, вдъхновени от живота. Част от тях са хумористични и разглеждат теми като майчинството, работата и семейните отношения. През 2022 година..
Всеки е слаб пред тази магия. Някои я описват като свобода, други като любов и удоволствие за сетивата, а трети като цялото им същество. Факт е, че тя винаги е била неизменна част от живота на хората, като всичко започва от звука. Звука, който се крие в ежедневието, в заобикалящата ни среда и в природата. От там тръгва всичко. Там ни потапя и..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg