Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полет над…

Д-р Румяна Динолова
Снимка: Кирил Чобанов

Не акцентирахме разговора върху птичи гнезда и подобни аналогии с книги и филми, а поговорихме със събеседниците си за реалните психиатрични проблеми, надвиснали над съвремието. Отбелязахме деня в подкрепа на болните от биполярно афективно разстройство (БАР) и коментирахме проблемите им в разговор с д-р Румяна Динолова и д-р Папазов.

С опитните психиатри поставихме на вниманието на аудиторията и други проблеми: неврози и стрес, насилието и агресията, децата, мрежите, подражанието… Какво показват изследванията върху личностната и обществената шизофрения и дали войната е форма на лудост? – зададохме риторично въпроса в поредното издание "За здравето". Отговорът на експертите и на публиката прозвуча доста стряскащо, защото всички съвременници убедено вярвахме, че войната е отживелица и никога няма да я преживеем отново.

Тревога от друг мащаб крие появата на уж оставени в миналото болести: коклюш, денга, туберкулоза. Инфекционистите алармират за опасността от тези заболявания и за начина, по който може да се предпазим. Най-верният път към здравето са ваксините, но за жалост в България има твърде силни антиваксерски нагласи.

В разговора участие взе и редакторът на предаването Кирил Чобанов, който детайлно постави въпросите за честотата на страдащите от БАР, както и наследствените фактори за това психично разстройство.


В съботното "здравно" студио на програма "Христо Ботев" се включи и проф. Ива Петкова – водещ специалист по очни болести, удостоена преди дни със званието "Знакова личност на квартал "Младост". Именно тя ще бъде наш гост в следващото издание "За здравето" на 13 юни 2024 г.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05