През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът продължава само 1 час и 48 минути, но остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса. Датата 12 април се превръща в Международен ден на космонавтиката и авиацията. Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма, за която в "Нашият ден" разказва Слави Костадинов, главен специалист в авиомузея.
"Авиомузеят в Бургас е подготвил богата програма за своите посетители на 12, 13 и 14 април. Днес (12 април) на празника на авиацията и космонавтиката всички посетители ще могат да се възползват от безплатния вход, ще могат да разгледат на територията на музея ветерани от нашата авиация като Ан-12 – единственият такъв запазен самолет в България – емблемата на бившата авиокомпания "Балкан". Всеки от нашите посетители ще може да получи първия брой от новоиздадения вестник "Авиомузей Бургас", посветен изцяло на Деня на авиацията и космонавтиката и българския принос в сферата."
За най-малките посетители на музея са предвидени артработилници и работилници за сглобяване на самолети. Всеки посетител, ще може да дегустира космическа храна, произведена от Института за космическа храна към БАН. Организирани са и беседи на тема "Българските герои в Космоса", съобщава Костадинов.
Новата музейна атракция, която посетителите ще видят, а от 29 юни ще имат възможността и да изпробват, е симулаторът на самолет Ту-134, дарен на Авиомузея от Института по въздушен транспорт. Костадинов допълва, че това е единственият в Европа запазен авиационен симулатор на този самолет.
Гостът споделя, че авиомузеят отчита повишен ръст на посетители – през изминалата година музеят е посрещнал ок. 60 000 души. Много от музейните атракции са насочени към деца от различни възрасти – те имат възможност да изпробват жироскоп и VR симулатор на самолет. Към Авиомузей Бургас работи и детски авиоклуб.
Мисията на авиомузея е да съхрани за поколенията паметта на българската авиация и да поддържа любовта към авиацията и космонавтиката у новите поколения, по думите на Костадинов. Специалистът разказва, че България има традиция в производството на космическа храна още от времето на програмата "Интеркосмос", когато страната ни, единствената в програмата, подготвя двама космонавти.
Ако искате да разберете какъв е вкусът на космическата шопска салата и космическата мусака и да станете част от едно нестандартно преживяване – посетете Авиомузей Бургас на 12, 13 или 14 април!
Повече по темата в звуковия файл:
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg