Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авиомузей Бургас празнува Международния ден на авиацията и космонавтиката

Снимка: Фейсбук

През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът продължава само 1 час и 48 минути, но остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса. Датата 12 април се превръща в Международен ден на космонавтиката и авиацията. Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма, за която в "Нашият ден" разказва Слави Костадинов, главен специалист в авиомузея.

"Авиомузеят в Бургас е подготвил богата програма за своите посетители на 12, 13 и 14 април. Днес (12 април) на празника на авиацията и космонавтиката всички посетители ще могат да се възползват от безплатния вход, ще могат да разгледат на територията на музея ветерани от нашата авиация като Ан-12 – единственият такъв запазен самолет в България – емблемата на бившата авиокомпания "Балкан". Всеки от нашите посетители ще може да получи първия брой от новоиздадения вестник "Авиомузей Бургас", посветен изцяло на Деня на авиацията и космонавтиката и българския принос в сферата."

За най-малките посетители на музея са предвидени артработилници и работилници за сглобяване на самолети. Всеки посетител, ще може да дегустира космическа храна, произведена от Института за космическа храна към БАН. Организирани са и беседи на тема "Българските герои в Космоса", съобщава Костадинов.  

Новата музейна атракция, която посетителите ще видят, а от 29 юни ще имат възможността и да изпробват, е симулаторът на самолет Ту-134, дарен на Авиомузея от Института по въздушен транспорт. Костадинов допълва, че това е единственият в Европа запазен авиационен симулатор на този самолет.

Гостът споделя, че авиомузеят отчита повишен ръст на посетители – през изминалата година музеят е посрещнал ок. 60 000 души. Много от музейните атракции са насочени към деца от различни възрасти – те имат възможност да изпробват жироскоп и VR симулатор на самолет. Към Авиомузей Бургас работи и детски авиоклуб.

Мисията на авиомузея е да съхрани за поколенията паметта на българската авиация и да поддържа любовта към авиацията и космонавтиката у новите поколения, по думите на Костадинов. Специалистът разказва, че България има традиция в производството на космическа храна още от времето на програмата "Интеркосмос", когато страната ни, единствената в програмата, подготвя двама космонавти.

Ако искате да разберете какъв е вкусът на космическата шопска салата и космическата мусака и да станете част от едно нестандартно преживяване – посетете Авиомузей Бургас на 12, 13 или 14 април!

Повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55