Една кауза, обърната към цветната, слънчева и усмихната страна на живота – фондация "Мини арт" е създател на Център за социален цирк, където младежи и деца от уязвими групи играят, общуват и опознават цирковото изкуство заедно. Защо цирковото умение е важно умение и какво дава то на хората от всички възрасти – в "Нашият ден" разказва Гео Калев, създател и основна движеща сила на проекта.
Центърът за социален цирк в кв. "Орландовци" е отворен за всеки, който иска да се докосне до обучението в цирково изкуство, казва Калев. Особено силно фондация "Мини арт" насърчава цирковите интереси на деца от различни уязвими групи. " През 2015 година за мен социалният цирк се появи като практика, алтернатива и решение за работа с деца – и то много приятно решение. Приятно занимание, в което всеки се самотренира и развива", споделя Калев. Той дава пример с добрия резултат от последната инициатива на "Мини арт". Трима циркови артисти от голямата немска организация "Клоуни без граница" са изнесли вълнуващо представление за деца от ромски произход по покана на фондация "Конкордия". "Това е едно от лицата на социалния цирк", заявява гостът.
По думите на Калев в България е необходимо да се развива социалният цирк, да се обучават хора, защото това е добър метод за работа със семейства и деца. За съжаление форматът все още не е достатъчно популярен у нас, но фондация "Мини арт" активно работи за неговото популяризиране. "Социалният цирк е един вид приятелство, комуникация, в която хората се чувстват свободни да изразяват своето мнение. Нещата се случват като игра", разказва гостът, който вижда в този игрови подход средство за преодоляване на страховете и предразсъдъците.
Основната мисия на фондация "Мини арт" е да развива социалните циркови формати. Тази година предстои фестивалът "Цирколюция 2024", който ще бъде 13-ото издание на "Мини Арт Фест" (10 –13.10). Селекция от циркови представления ще бъде представена в "Топлоцентрала", а всеки, който желае да се занимава с цирк, ще може да се включи в поредица от циркови работилници. На въпроса защо точно сега е време за циркова революция, Калев отвръща: "Усещаме, че публиката вече е готова да стане по-активна, да търси тези заглавия, да гледа това, което се случва и в България, и на европейската сцена."
Колев заявява, че фондация "Мини арт" предлага проекти, променящи градската среда, които вече достигат по-голямо количество хора, както и представления, които задоволяват най-финия вкус и желание да се види стойностно изкуство. Имаме чудесни артисти, които заслужават да работят в европейския свят в партньорство с международни артисти и продуценти. Ето защо е важно да се повиши качеството на българската циркова продукция, казва гостът и завършва разговора с думите: "Ще се радвам да успеем да докоснем все повече и повече хора."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg