Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица на Стоян Михайловски в Русе

Ден на Българския всеучилищен химн

132 години от написването на химна "Върви, народе възродени"

Снимка: БНР

С решение на Общински съвет - Русе днес (15 април) ще бъде честван за първи път Денят на Българския всеучилищен химн. Събитието е в рамките на Седмицата на Стоян Михайловски, която ще се проведе в Русе между 15 и 19 април по повод честването на 132-рата годишнина от написването на химна "Върви, народе възродени". В "Нашият ден" Таня Нахабедян – инициатор на празника, общински съветник и учител по литература в Професионална гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура "Йосиф Вондраг" – разказва за идеята и програмата на тържествата.

"Когато има пламъче, трябва да се появи огън" – в това вярва Таня Нахабедян, която още през 2017 година започва да инициира създаването на официален празник в чест на Стоян Михайловски и химна "Върви, народе възродени".

"За мен тази идея днес е ново възрожденско начало, защото всички, които се включиха в реализирането ѝ, го направиха като хора, които не са ангажирани служебно с тази задача, а го приеха като възможност за нов празник. Това, което днес ни липсва, е усещането за празничните моменти в историята и регионална гордост", заявява Нахабедян.

Стоян Михайловски е живял в Русе по времето, когато написва 14-те куплета на химна. Писателят, който е бил учител в Русенската мъжка гимназия, присъствал на тържество в чест на светите Кирил и Методий и осъзнал, че липсва подобаващ текст за подобен светъл повод. По думите на Таня Нахабедян Михайловски се прибира и на един дъх написва стихотворението "Върви, народе възродени", което по-късно с музиката на Панайот Пипков се превръща в "Химн на св. св. Кирил и Методий". Текстът за първи път е публикуван в сп. "Мисъл" под наслов "15 април 1892 година, гр. Русе".

Таня Нахабедян споделя, че в идните дни предстоят редица концерти и събития из града, в които ще се включат ученици от 20 училища. Тържествата ще продължат цяла седмица. Всичко се случва с подкрепата на Община Русе и отговорните структури в града, пояснява гостът и допълва, че организаторите са подходили като възрожденци и мисионери в създаването на празника.  

"Самият текст на химна е изключителен – тези 14 куплета са една кратка история на България", казва Нахабедян, която пожелава на всеки да носи в себе си такова пламъче, което да запали подобен огън. Тя изразява и своята надежда празникът да стане част от националния празничен календар.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53