Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица на Стоян Михайловски в Русе

Ден на Българския всеучилищен химн

132 години от написването на химна "Върви, народе възродени"

Снимка: БНР

С решение на Общински съвет - Русе днес (15 април) ще бъде честван за първи път Денят на Българския всеучилищен химн. Събитието е в рамките на Седмицата на Стоян Михайловски, която ще се проведе в Русе между 15 и 19 април по повод честването на 132-рата годишнина от написването на химна "Върви, народе възродени". В "Нашият ден" Таня Нахабедян – инициатор на празника, общински съветник и учител по литература в Професионална гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура "Йосиф Вондраг" – разказва за идеята и програмата на тържествата.

"Когато има пламъче, трябва да се появи огън" – в това вярва Таня Нахабедян, която още през 2017 година започва да инициира създаването на официален празник в чест на Стоян Михайловски и химна "Върви, народе възродени".

"За мен тази идея днес е ново възрожденско начало, защото всички, които се включиха в реализирането ѝ, го направиха като хора, които не са ангажирани служебно с тази задача, а го приеха като възможност за нов празник. Това, което днес ни липсва, е усещането за празничните моменти в историята и регионална гордост", заявява Нахабедян.

Стоян Михайловски е живял в Русе по времето, когато написва 14-те куплета на химна. Писателят, който е бил учител в Русенската мъжка гимназия, присъствал на тържество в чест на светите Кирил и Методий и осъзнал, че липсва подобаващ текст за подобен светъл повод. По думите на Таня Нахабедян Михайловски се прибира и на един дъх написва стихотворението "Върви, народе възродени", което по-късно с музиката на Панайот Пипков се превръща в "Химн на св. св. Кирил и Методий". Текстът за първи път е публикуван в сп. "Мисъл" под наслов "15 април 1892 година, гр. Русе".

Таня Нахабедян споделя, че в идните дни предстоят редица концерти и събития из града, в които ще се включат ученици от 20 училища. Тържествата ще продължат цяла седмица. Всичко се случва с подкрепата на Община Русе и отговорните структури в града, пояснява гостът и допълва, че организаторите са подходили като възрожденци и мисионери в създаването на празника.  

"Самият текст на химна е изключителен – тези 14 куплета са една кратка история на България", казва Нахабедян, която пожелава на всеки да носи в себе си такова пламъче, което да запали подобен огън. Тя изразява и своята надежда празникът да стане част от националния празничен календар.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35
 Румена Калчева

Равносметка и перспективи във визуалните изкуства

Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата.  Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства?  Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите?  Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..

публикувано на 03.01.25 в 15:15

Здрава Каменова: За мен е много важно да донеса усмивки, утеха, разтуха и смисъл на хората

В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението  е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..

публикувано на 03.01.25 в 11:35
Радина Димитрова

Радина Димитрова между езиците

Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити.  Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..

публикувано на 03.01.25 в 10:32