Срещата на художничката Дани Бо с акварелната техника е любов от пръв поглед. "Terra Култура" открива Даниела Бошнакова (Дани Бо) далеч от френетиката на София – в Бреша, Северна Италия. Повод за разговора е изложбата с акварели в пазарджишката галерия "Георги Машев", която може да бъде видяна до 24 април.
Поглеждайки около себе си сега, Бошнакова вижда слънце, цветя, зеленина и добре облечени хора – това са образи, които я зареждат творчески. "Нещата, които ме вдъхновяват, са позитивни. Когато има страдание, аз се затварям в себе си и не го изразявам на белия лист", споделя художничката.
Страстта на Бошнакова по акварела се заражда случайно в България, но именно в Италия процъфтява. Там, като начинаеща в областта, художничката се включва в различни международни уъркшопове, както и в курса на проф. Галициоли. Постепенно от любител Бошнакова се превръща в професионалист. Сега пътуването продължава, но в обратна посока – акварелите на Дани Бо идват в България. Досега художничката е имала две изложби у нас – в Дупница и настоящата в Пазарджик.
Бошнакова споделя още за своето вдъхновение: "Обичам да рисувам портрети, човешки фигури, да изразявам емоцията, усмивката, която дава едно лице. Обичам да рисувам деца. Това, което свързва портретите, пейзажите, натюрмортите, е нишката на радостта."
По думите на художничката доброто и злото съществуват и няма начин да бъде избегнато едното или другото, но трудните моменти ни помагат да оценим хубавите мигове. Пожеланието на Бошнакова в края на разговора е: "Срещайте се по-често с изкуството и обърнете внимание на акварела като техника, защото тя наистина носи магия в себе си."
Повече можете да чуете в звуковия файл:
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg