Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прозаичен поглед към офталмологията…

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

На фона на брилянтната поезия, посветена на най-сетивния и раним орган в човешкото тяло, погледнахме делово и прагматично на тази медицинска специалност. Направихме го заедно с проф. Ива Петкова – водещ офталмолог, хирург и преподавател, ръководител на специализирана болница, с практика в нея и в МБАЛ "Александровска".

Обсъдихме най-важните и често срещани очни болести, аномалиите в детска и в напреднала възраст, практическите подходи при лечението и корекцията на зрението и напредналата катаракта. Проф. Ива Петкова анализира редица диагнози, които утежняват правилното функциониране на окото: диабет, метаболитен синдром, нарушения в обмяната и функциите на някои органи. Особено внимание бе отделено на зрителните проблеми при недоносените деца. "Тяхното проследяване трябва да започне от най-ранна възраст, за да бъдат предотвратени сериозни последствия", отправи послание нашият гост.

В този смисъл бе подчертано, че първият преглед на дете при очен специалист трябва да бъде извършен до навършването на първата му годинка. Акцент бе поставен на късните негативни усложнения, ако корекцията на зрението не е извършена навреме. В тази насока бяха дадени ценни препоръки на позвънилите слушатели и на аудиторията.

Очният травматизъм бе следваща тема в седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев". Припомнихме си онези години, в които бе модерно да играем на фунийки. И толкова опасно, че често се налагаше да ходим на лекар. Тези отминали време сега са заменени от по-модерни: играта и работата на компютри, таблети, телефони носи не по-малка опасност за очното здраве, но със съвременен привкус. "Винаги трябва да си даваме почивка при дълго седене пред екрана", бе съветът на специалиста.

"На лекаря – с любов!" – в тази рубрика отбелязахме едно събитие с централен герой проф. Ива Петкова. Преди дни тя получи званието "Знакова личност на ж.к. "Младост"… В разказа за вълнението и респекта от останалите наградени, присъствали на тържеството, с присъщо чувство за хумор отбелязахме и факта, че това морално отличие бе присъдено не по местоживеене, а за позитивно присъствие в квартала по месторабота!


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30