Семейното предприятие Цирк "Феникс" от село Храбърско, София, впечатлява със своята изключителна динамика и многообразие. Заинтригуващата комбинация от мултифункционалност и изящество в изпълнението на цирковите номера прави цирка наистина уникален. В интервю за нашето издание Даниела Валоскова, собственичка на цирка, споделя впечатления и предизвикателства от живота зад кулисите на този фееричен свят.
"Да бъдеш директор на цирк е доста трудно", започва Валоскова. "Цялото време си ангажиран, а ние не сме и само директори, ние сме и артисти, което доста трудно се съчетава едното с другото." Тя разкрива сложността на ръководенето на цирка, като многолика дейност, която изисква не само организация, но и изява в изкуството.
"Когато бяхме само артисти, без да имаме собствен цирк, нещата стояха по друг начин", споделя собственичката. "Имаш да репетираш, твоята единствена и основна цел е да изглеждаш добре, костюмите ти да са винаги в приличен вид и номерът ти да е на достатъчно добро ниво." Това показва, че зад сцената на цирка има не само магия, но и усилия за поддържане на високо ниво на изпълнение.
Освен това Валоскова споделя и за разнообразието от животни в трупата. "Имаме камила, имаме много красив кон, имаме три понита, пет козички, пет минипрасенца, гълъби, папагал, носато мече, кучета, котки." Тя разкрива история за изчезването на една от козите миналата година в Асеновград, което представлява предизвикателство за цирка.
Но въпреки всички трудности Валоскова споделя, че тръпката от изпълнението и реакциите на публиката са най-вълнуващите моменти. "На първо място е публиката, усещането, което получаваш от аплодисментите, вълнението, притеснението, чувството е неописуемо", обяснява тя. "Това те кара постоянно да го искаш, да се изявяваш и да бъдеш оценен."
Също така пътуването и срещите с различни култури и хора добавят на цирковия живот неговата непредсказуемост и вълнение. "Винаги е много вълнуващо да се срещаш с различни хора, различни места да виждаш различни забележителности, нови култури", казва Валоскова. "От друга страна, самият стрес, ние сме постоянно под стрес." Това разкрива дуалността на живота на цирковите артисти, изпълнен с радост и вълнение, но също така и със своите предизвикателства.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg