Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

доц. Светослав Георгиев
Снимка: Геологически институт БАН

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен ръководител на института (директор) е професор Георги Бончев, виден български петрограф и минералог, основател на петрографската наука у нас. Той е изпълнявал длъжността на обществени начала. 

Още със своето създаване Геологическият институт изпълнява ролята на комплексен научноизследователски център в областта на геологията. Специален ден на Земята, организират от Геологическия институт на БАН на 22 април. Той ще бъде в кино "Одеон", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" директорът на института доц. Светослав Георгиев. 

Геологията като наука и по нашите земи е развита още от древния свят, геологията е една от първите науки след Освобождението, в СУ "Св. Климент Охридски" е една от първите специалности, уточни доц. Георгиев. През 2024 година нивото на геологията е добро, въпреки обективните проблеми с финансиране, съставът на института е на средна възраст, допълни той. 

Геологията е наука, която включва много направления и изучава всички аспекти на земята – вулкани, земетресения, геоложки рискове, всички ресурси, подземни води, геотермална енергия, както и начина на възникването и еволюцията на живота на нашата планета. 22 април е празник за всички геолози, тъй като се приемат като нейни стопани, заяви директорът на института. 

За втора поредна година те се включват в Международния ден на земята. Киноден са подготвили от Геологическия институт при БАН. В него са включени три лекции, кинопрожекции, представящи някои природните забележителности на България и филми за първата българска експедиция до Антарктида от 1986 година и първата експедиция до Еверест от 1984 година. 

Домакините от Геологическия институт при БАН са подготвили и демонстрационен щанд, където посетителите ще могат да разгледат геоложки образци и информационни материали. Целта е да се представи увлекателният свят на геологията, уточнява доц. Светослав Георгиев. Животът ни като цивилизация зависи от геологията, допълни той.

Цялото интервю на Ани Костова с доц. Светослав Георгиев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35