Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Христофор Караджов
Снимка: Личен архив

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.  

Връзката между Иран – Израел и войната на Русия в Украйна

"Има връзка между Русия и Иран, защото те много активно координират действията си, да не говорим как Иран помага на Русия във войната ѝ с Украйна през дронове, и може би всякакви други военни технологии и посредничество за набавяне на муниции. Естествено Русия много печели от атаката на Иран срещу Израел, защото това отклонява вниманието от Украйна и се говори за Израел, Иран, Палестина, Газа – каквото и да е, но не и за Украйна, нито за Харков, Херсон, Мариупол. Аз имам една хипотеза, че Путин в самото начало наистина може би е искал "специална военна операция", с която да направи от Украйна нещо подобно на Беларус. Нещата забуксуваха със съпротивата на украинците и това извади Путин от равновесие, но в крайна сметка, той установи, че тази продължителна война само циментира режима му и му върши работа.

Във "Форин Афеърс" излезе статия за преговорите, които се водиха в началото на войната през 2022, която статия разгневи украинците и на мен също не ми хареса – защото тонът ѝ внуши, че едва ли не Русия се е опитала да води преговори за мир, типично Кремълска теза, но видиш ли, Борис Джонсън казал на украинците да не сключват мир с Русия. Това е абсурдно, защото основният въпрос е какво прави Русия в Украйна, нали."

Конфликтът между Иран и Израел обърква възприемането на войната в Украйна

"Уважавам Джо Байдън и външнополитическия му опит, но смятам, че той е прекомерно предпазлив, защото е политик, израснал по време на Студената война, когато много се внимаваше да не се направи нещо по адрес на Русия, което да доведе до ядрена война. Байдън някак си това го е попил твърде силно и затова САЩ бяха толкова предпазливи и бавни в предоставянето на нужната помощ за Украйна. Ето дори и за този последен пакет. Да, той ще бъде доставен все пак, но защо не го направиха преди една година, когато събитията можеха да се обърнат. "Зеленски: "Ако светът има как да защити Израел, защо не го направи за Украйна?"

"Не се намесиха, както в Израел, защото една война с Иран би била ужасно проблематична, но все пак удари от разстояние са възможни, без Иран да може да отговори. Въпреки прокситата му като "Хисбула", които могат да  направят доста бели, но все пак това не би бил отговор, какъвто би дала Русия с ядрените си сили, подводниците, които дебнат в дълбините на Атлантика и балистичните си ракети. Най-голямото опасение на американските граждани е да не се наложи изпращане на американски войници в Украйна."

Ползите за Путин от нападението на Иран срещу Израел и наративът "Западът е слаб"

"Това е наративът на Осама Бин Ладен, който, визирайки това как САЩ напуснаха по време на силен президент като Роналд Рейгън, напуснаха Бейрут след атентата, който доведе до смъртта на американски морски пехотинци през 1983 година. Това беше цитирано от Ладен като мотивация за атентата от 11 септември 2001 година, че когато американците са ударени, те ще се изтеглят изцяло от Близкия изток. Е, видяхме, че се получи точно обратното. Така че този наратив е фалшив, защото Западът все пак е съставен от разнородни елементи и решенията се вземат с колективни преговори и няма диктатори, които да вземат еднолични решения, въпреки разногласията се стига до посока и когато това стане, нещата стават зле за диктаторите."

Как работят санкциите на Запада срещу Русия и Иран, и каква е прогнозата за разрешаване на войната в Украйна – чуйте в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Миглена Дикова-Миланова и студентите ѝ

Белгийски студенти общуват на български език “Артефир”

Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент  д-р Миглена Дикова-Миланова и  нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир”  в  рамките на образователна  инициатива на белгийския  университет ,  насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..

публикувано на 04.02.25 в 18:10

Първото парно на Балканите? Да, в Търговската гимназия в Свищов!

Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..

обновено на 04.02.25 в 12:57

Фондация "Атанас Буров" връчи годишните награди "Буров" за 2024 година

На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..

обновено на 04.02.25 в 11:44

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09