Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

| обновено на 22.04.24 в 12:35
Снимка: Ани Петрова

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели.

Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с удоволствие, се е присъединила към това движение. Целта на празника е да се създаде глобално движение за опазване на околната среда, с участието на хиляди партньори от целия свят.

За тази година фокусът на инициативата е върху пластмасите и тяхното влияние върху здравето на хората и планетата. Изразена е необходимостта от намаление с 60% на производството на пластмаси до 2040 година.

Десислава Стоянова от сдружение "За Земята" сподели, че те се фокусират върху кампании за нулеви отпадъци и се борят с микропластмасата, която се намира във всякакви среди – от океаните до майчиното мляко. Една от техните ключови инициативи е въвеждането на депозитна система, която вече е успешна практика в Европа.

Освен това, тя подчерта важността на преизползването, като посочи, че текстилните отпадъци са сериозен проблем и че преизползването на дрехи е по-добра опция от тяхната закупуване. Те организират инициативи като "Пролетна миграция на дрехи", където хората могат да обменят дрехи вместо да купуват нови.

В тази връзка тя спомена акцията, която ще се проведе днес в кафенето на театралната академия – КЕВА, където се организира инициативата – “Пролетна миграция на дрехи“. Тя ще се осъществи от 17:30 до 20:00 часа на днешния 22 април. Всеки може да донесе до 10 броя дрехи или книги. Целта е да се направи обмен, а не да се закупуват нови дрехи.

Накрая, за да отбележи юбилея си, сдружението "За Земята" планира почистване в Национален парк "Рила". Това е само едно от многото действия, които те предприемат, за да направят света по-чист и по-здравословен за всички нас.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00