Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация. В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен.
Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за функционирането на демокрацията. Той споделя, че държавата не бива да има монопол върху информацията, "четейки книги, ние се информираме и просветляваме".
В европейски контекст съществуват предизвикателства за свободата на словото, което се отразява и на демократичните принципи. Наскоро са се провели две важни събития в тази насока – приемането на препоръката на Съвета на Европа за противодействие на така наречените "дела шамари" и обнародването на директива за борба с тези практики.
"Това са дела, които често са и за клевета, и обида. Те могат да са наказателни, могат да са граждански, но могат да имат и най-разнообразни други форми на притискане на тези журналисти, граждански активисти, медии, неправителствени организации, които искат свободно да изразят своето становище, но има други субекти на обществото, които не желаят това“, коментира той.
"Днес става точно седмица от обнародването в официалния вестник Европейски съюз на директивата, посветена на противодействие на тези стратегически дела срещу общественото участие. Тази директива създава задължение за държавите-членки, в това число и България, да приведат своето законодателство в синхрон с директивата, да има механизъм за ранно прекратяване на тези дела, защото се оказва, че те са бич и мъчение за журналистите, и за който и да е друг, дръзнал свободно да говори“, посочва още той.
Темата за свободата на изразяване се преплита и с казуси като този на "Уикилийкс", където разкритията имат значение за обществения интерес. Кашъмов подчертава необходимостта от защита на журналистите и активистите, които смело изразяват своите мнения, дори ако това означава сблъсъци с властта или корпоративни интереси.
"Това многократно сме го виждали през годините в програма "Достъп до информация", че се надхвърлят границите на допустимото засекретяване или класифициране“, казва той.
Според него "тогава има легитимен интерес, ако журналистите не притежават тази информация и нямат достъп до нея, да търсят достъп и да настояват на правото си, включително и в съда. Виждаме, че Джулиан Асандж дълги години беше преследван наказателно."
В светлината на тези предизвикателства се провежда и международният инициативен "игрови съд", който поставя под лупа хипотетични случаи, свързани със свободата на словото. Адв. Кашъмов е присъствал на събитието в Англия.
В ефира на предаването той информира, че вече са издали новата, пета поред, книга "Съдебна практика по Закона за достъп до обществена информация". Тя обхваща най-важните решения на Върховния административен съд и административните съдилища в периода 2013 -2023 г. Това е важен източник за разбиране на правата и задълженията по отношение на достъпа до информация и може да послужи като насока за бъдещите усилия за защита на свободата на словото.
Адвокат Александър Кашъмов оставя ясно послание за необходимостта от постоянна борба за свободата на словото и правото на информация, като подчертава, че това е ключът за здравословното функциониране на демократичните общества.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg