Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително намаляване на биомасата на растенията, което е намаляло с поне половината, а на дивите животни с цели 85%.
Проф. Стоян Ставру, ръководител на секцията за "Етически изследвания" в Института по философия и социология към БАН, който гостува в рубриката "Време за наука", ясно посочва, че изразът "права на животните" не е напълно подходящ от правна гледна точка. Според него, животните не са субекти, които могат да бъдат носители на права, както хората.
Вместо това, законите за защита на животните създават определени задължения към хората, които, в своята същност, подразбират признаване на определени аспекти от правата на животните, без да ги кръщават така. Тези задължения включват забраната за причиняване на болка, страдание или страх на животните.
Съществуват конкретни действия, които се забраняват от закона, като например използването на електрически нашийници или принудителното участие на животните в тренировки и състезания, които им причиняват страдание. Тези мерки се предприемат с цел да се предотврати нехуманното отношение към животните.
Също така, докато се обсъжда важността на защитата на дивите животни и тяхната среда, важно е да се отбележи, че взаимодействието между различните видове в природата е от съществено значение за създаването на устойчиви екосистеми. Еколозите настояват, че определени области трябва да бъдат оставени на дивите животни, за да се поддържа този баланс.
"Също така има много голяма разлика между гръбначни животни и такива без гръбнак. Колкото по-близки са до човека животните, толкова по-склонни сме да видим в тях носители на права. Когато настъпим мравка или червей не се говори толкова, защото това не са близки до нас животни, но ако убием куче отношението е по-различно", посочва той.
В крайна сметка, борбата за правата на животните е част от по-голямата битка за балансиране на правата на всички малцинствени групи, включително и правата на жените и децата. Това е важна стъпка към постигането на по-справедлива и хуманна общност.
Чуйте разговора в звуковия файл.В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg