Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от ежедневието им навик.
Тази година наградите се присъждат за изключителни заслуги в областта на книгите и четенето за изминалата 2023 г. и включват четири категории, а номинираните са изявени учители, журналисти, писатели, преводачи, създатели на онлайн платформи, както и цели библиотеки и учебни заведения.
Категория „Учител/училище“ включва следните номинирани: Евгений Черепов, учител, Красимира Цонева от СУ „Бачо Киро“ в град Летница и СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен.
Категория "Библиотека/библиотекар" също съдържа впечатляващи номинации: Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Университетската библиотека на Университета за национално и световно стопанство и Pегионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе.
В категория "Mедия/журналист" са включени: онлайн платформата за четене "Книговище", журналистът Георги Милков, сценаристът и журналист Димитър Стоянович, журналистът и литературен критик Младен Влашки и Евгения Чаушева от "Актуално".
В категория "Общественик" са номинирани писателят Георги Господинов и Анджела Родел, преводач на книгата "Времеубежище" и създателят на онлайн платформата "Как се пише?" Павлина Върбанова.
С Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга", за наградата "Рицар на книгата" и предизвикателствата пред българските издатели, автори и търговци на книги в Световния ден на книгата и авторското право разговаря Велин Манов.
Снимка – БНР и Асоциация "Българска книга"
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg