"Не е както трябва" е Манифест за промяна на живота на хората с увреждания и грижещите се за тях. В пространството на галерия Depoo се откри едноименна съпътстваща изложба към този голям проект, създадена по автентични разкази и интервюта, представящи трудностите и притесненията, с които хората с увреждания ежедневно се сблъскват. Там се представят фотографии, комикси и колажи, а художничките Теодора Дончева и Гергана Табакова разказват в "Какво се случва" за своята мотивация да участват.
"Изкуството е начин да осмисляме проблеми в живота ни и повишава видимостта им. Аз прекарвам през себе си и своите мисли, това с което съм се запознала като разкази на хората с увреждания, през своите инструменти за визуално изразяване и имам надежда така да се достигне до повече хора." – казва Теодора Дончева.
Според Гергана Табакова в България липсва институционална структура, дори публично говорене за такива проблеми. "Едната посока, в която работих беше свързана с предразсъдъците, а другата с градската среда. Проблемът с достъпа е отражение на по-дълбок проблем, свързан с държавността. Предразсъдъците се виждат ясно на детската площадка например, където децата с проблем често се изолират"
"Когато една майка се сблъска с такъв проблем не е подкрепена на нито едно ниво – казва Теодора Дончева – на ниво институции, дори когато получи диагноза, отсреща вдигат рамене и човек трябва сам да открива всичко. Хората остават сами и изолирани."
Художничките се надяват към проекта да се присъединят и други художници и изложбата да има възможност да пътува и извън София. Чуйте Теодора Дончева и Гергана Табакова в "Какво се случва".
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg