Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа.
В първото издание на рубриката Марияна Кънчева, съдия в Съда на Европейския съюз, представя Съда на ЕС – гарант за спазването на правото на Съюза.
Съдът на ЕС се състои от две юрисдикции: Съд и Общ съд на ЕС, чиито решения трябва да се познават от националните юрисдикции, да се спазват и прилагат еднакво и безпротиворечиво от националните правораздавателни системи и от органите на държавите членки.
В рубриката днес съдия Марияна Кънчева от Съда на Европейския съюз ще разгледа 2 решения на Съда, произнесени през последното тримесечие на тази година. И двете дела са по повод на отправени преюдициални запитвания и се отнасят до личните данни, но са свързани с различни въпроси и са в различни области.
По думите на съдия Кънчева, целта на рубриката е да привлече вниманието на професионалната публика върху важни нови решения на Съда на Европейския съюз, които текущо се постановяват.
Да осигури регулярното информиране на юридическата общност в България, включваща всички професии.
Да популяризира юриспруденцията на на Съда на ЕС и като резултат да има обучителен характер относно произнасянето на Съда на ЕС по съществени въпроси и материи от правото на ЕС.
Чуйте съдия Марияна Кънчева в звуковия файл.
Марияна Кънчева – съдия в Общия съд на ЕС. Общият съд е една от двете юрисдикции, съставящи правораздавателната система на ЕС, наречена Съд на ЕС и която осъществява съдебния контрол, свързан със спазването на правото на Европейския съюз.
Г-жа Марияна Кънчева завършва с отличие френска езикова гимназия. Тя е магистър по право на Юридическия факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“, където завършва с отличие. Впоследствие завършва с отличие и последваща магистратура по право на Европейския съюз в Института за европейски изследвания към Брюкселския свободен университет. Госпожа Кънчева има множество специализации в областта на гражданското и търговското право, конкурентното право, включително правото на интелектуална собственост.
Значителна част от своята дългогодишна професионална кариера тя посвещава на адвокатската професия. Близо четвърт век тя е адвокат в София, както и в Брюксел (2007–2011 г.). Била е също така арбитър в Търговски арбитраж в София. Участвала е в редактирането на различни законодателни актове в качеството на правен съветник в българския парламент.
Г-жа Кънчева участва в многобройни семинари, форуми и конференции на международно и национално равнище. Автор е на редица публикации в областта на правото на Европейския съюз, включително книги, като например: сборника й „Практически наръчник относно процедурите пред Съда на Европейския съюз“, издание на Националния институт на правосъдието (НИП); авторска публикация „Адвокатите пред Съда на Европейския съюз“ в сборника „Съдът на Европейския съюз и националната юрисдикция. Ролята на адвоката“, издание на Международния съюз на адвокатите; авторска публикация в сборника „Добри практики за предотвратяване изпирането на пари и борбата с финансирането на тероризма за нотариуси и адвокати“ по проект на Европейската комисия; множество разработки в различни издания относно Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието срещу жените и домашното насилие (т.нар. Истанбулска конвенция) и пр.
През септември 2011 г. г-жа Кънчева полага клетва като съдия в Съда на ЕС в Люксембург. Така тя става първият български съдия, който е номиниран съгласно новата процедура, въведена с влизането в сила на Договора от Лисабон през 2009 г., т.е. преди съответната национална кандидатура да бъде одобрена по общо съгласие на правителствата на държавите членки, кандидатът преминава много сериозно и решаващо изпитание – той трябва да бъде изслушан на европейско ниво от т.нар. Комитет по чл.255 от Договора за функциониране на ЕС или както го наричат „Комитета на мъдреците“ в Брюксел и трябва да получи неговото положително становище за годност да упражнява функциите на съдия в Съда на ЕС. Макар тогава въпросният Комитет за краткото си съществуване да е дал многократно негативни становища, предложената българска кандидатура е одобрена безапелационно.
Под ръководството на съдия Кънчева българският кабинет в Общия съд на ЕС показва отлични резултати и се нарежда сред водещите кабинети по ефективност и без просрочени дела.
Съдия Кънчева е активен член на Академията по европейско право (ERA) със седалище в Германия, на Европейската асоциация на жените юристи (EWLA) и на асоциацията "Европейски жени". Централите на последните две асоциации са в Брюксел. Почетен член е на Асоциацията на жените адвокати в България. Съдия Кънчева е носител редица звания и почетни отличия.
Снимка – личен архив на съдия Марияна Кънчева и Съд на Европейския съюз
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg