В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който е в състояние да се превърне в бъдещ класик?
Артпазарът у нас се развива бавно и с трудности, споделя в рубриката "Денят делово" на предаването "Нашият ден" кураторът Весела Ножарова. Въпреки че има напредък в музейната сфера и частните галерии, търговията с изкуство не е достатъчно развита. Няма значителен брой колекционери, нито са заложени добре утвърдени традиции в тази област.
Националната галерия е закупувала изкуство само два пъти през последните 35 години, което е практически нищо. В сравнение със световните практики, където се провеждат панаири и търговия, включително и от страна на частни галерии, тази традиция и практика в България липсва. Създаването на изкуство, което не се закупува, рискува да остане един вид хоби.
Въпреки това художници продължават да създават и хората продължават да купуват изкуство. На сцената се появяват и няколко акционни къщи, както и интерес от страна на чуждестранни търговци, които се занимават и с по-стари майстори.
По думите на Ножарова, инвестирането в изкуство е привлекателно, и се смята за една от най-сигурните форми на инвестиция. Други видове имущества могат да загубят стойността си, но произведенията на изкуството често нарастват като цена във времето.
Напълно разбираемо е, че мнозина предпочитат да влагат в неща с вече установена стойност и да се насочат към вторичния пазар. Този сегмент е много разнообразен, включващ онлайн търговия и изложби. Въпреки това съветът на специалиста е да се обърнат към квалифицирани консултанти, които разполагат със знания и опит, които невинаги могат да се намерят в интернет.
Българският пазар на изкуство все още е неурегулиран и се характеризира с предлагане на произведения на изкуство на изключително завишени цени, които обаче често не се реализират. Това може да изкриви представата за истинската стойност на творбите.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като студийна група към Българското национално радио. През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg