Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата "Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия.

В "Артефир" Росен Михайлов, главен хореограф на Народния театър, основател на "Хетероподи" и артистичен продуцент на настоящата инициатива, споделя повече за постигнатата пресечна точка между изобразително и танцово изкуство.

Поканените хореографи са имали творческата свобода да изберат произведение от постоянната експозиция на "Квадрат 500" без ограничение в стил, жанр и епоха

По думите на Михайлов всеки от участниците е избрал различен подход – някои са решили да интерпретират дадено произведение, други да направят личен коментар върху него или да влязат в дискусия със съответния автор, използвайки картината като отправна точка за собствено хореографско произведение. Заснетите танцови произведения са достъпни за посетителите на галерията чрез QR кодове, разкриващи една паралелна артистична реалност.

"Танцът може да бъде разглеждан като множество застинали моменти, които изграждат едно движение. Изобразителното и танцовото изкуство имат много общи неща. В изобразителното изкуство се работи с пространството и перспективата – това е един от основните приоритети и на танца. 

Една хореография трябва да има или категорично да няма връзка със средата, в която се намира", казва Михайлов и допълва, че едно от условията в изграждането на експозицията е било всяко едно танцово произведение да бъде заснето именно в архитектурния комплекс на "Квадрат 500".

Произведението, което Михайлов е избрал да интерпретира, е картината "Връщане от нивата" (ок. 1938) на Владимир Димитров – Майстора. Хореографът споделя, че е подходил уважително към творбата, за да се получи една вълнуваща и искрена интерпретация.

Изключителният колектив от хора с различен стил и почерк, които участват в проекта със своите авторски интерпретации, включва Боряна Сечанова, Мила Искренова, Ива Свещарова, Галина Борисова, Марион Дърова, Вили Прагер, Деян Георгиев, Татяна Соколова, Петя Стойкова, Мариана Крънчева, Росен Михайлов.

Повече за вълнуваща виртуална среща между изобразително изкуство и танц – чуйте в звуковия файл: 

Снимки и видео – antistaticfestival.org
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10