Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата "Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия.

В "Артефир" Росен Михайлов, главен хореограф на Народния театър, основател на "Хетероподи" и артистичен продуцент на настоящата инициатива, споделя повече за постигнатата пресечна точка между изобразително и танцово изкуство.

Поканените хореографи са имали творческата свобода да изберат произведение от постоянната експозиция на "Квадрат 500" без ограничение в стил, жанр и епоха

По думите на Михайлов всеки от участниците е избрал различен подход – някои са решили да интерпретират дадено произведение, други да направят личен коментар върху него или да влязат в дискусия със съответния автор, използвайки картината като отправна точка за собствено хореографско произведение. Заснетите танцови произведения са достъпни за посетителите на галерията чрез QR кодове, разкриващи една паралелна артистична реалност.

"Танцът може да бъде разглеждан като множество застинали моменти, които изграждат едно движение. Изобразителното и танцовото изкуство имат много общи неща. В изобразителното изкуство се работи с пространството и перспективата – това е един от основните приоритети и на танца. 

Една хореография трябва да има или категорично да няма връзка със средата, в която се намира", казва Михайлов и допълва, че едно от условията в изграждането на експозицията е било всяко едно танцово произведение да бъде заснето именно в архитектурния комплекс на "Квадрат 500".

Произведението, което Михайлов е избрал да интерпретира, е картината "Връщане от нивата" (ок. 1938) на Владимир Димитров – Майстора. Хореографът споделя, че е подходил уважително към творбата, за да се получи една вълнуваща и искрена интерпретация.

Изключителният колектив от хора с различен стил и почерк, които участват в проекта със своите авторски интерпретации, включва Боряна Сечанова, Мила Искренова, Ива Свещарова, Галина Борисова, Марион Дърова, Вили Прагер, Деян Георгиев, Татяна Соколова, Петя Стойкова, Мариана Крънчева, Росен Михайлов.

Повече за вълнуваща виртуална среща между изобразително изкуство и танц – чуйте в звуковия файл: 

Снимки и видео – antistaticfestival.org
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40