Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световния ден на танца:

Уъркшопът "My inner dance" отключва вътрешния ни свят през танца

Снимка: Топлоцентрала

Хората танцуват от зората на човечеството. Танцът е универсален език, който създава една общност отвъд политическите, етнически и културни бариери. През 1982 година Международният танцов институт обявява датата 29 април за Световен ден на танца.

В "Нашият ден" разговаряме с Ина Георгиева за уъркшопа "My inner dance". Уъркшопът е насочен към непрофесионалисти и има за цел да ни поведе към процес на вътрешна трансформация през танца. Събитието ще се провежда всеки втори понеделник от месеца – днес (29 април) 13 и 27 май, 10 и 24 юни от 18:30 в "Топлоцентрала". 

На въпроса какво ни кара да танцуваме, Георгиева отговаря: "Нещо много дълбоко вътре в нас, което не можем да назовем с думи, но винаги ни е карало да се движим – буквално и преносно. Танцът е най-прекият път за изразяване на нашето аз, ако си го позволим. В днешно време ми се струва, че малко сме позабравили, че го можем."

По думите на Георгиева уъркшопът е насочен към всички, които обичат и искат да се движат, и към онези, които искат да открият през движението и танца нещо за себе си. Целта не е усъвършенстването на дадена техника или хореография, а чрез танц участниците да се свържат със своя емоционален, вътрешен свят.

"Поради факта, че езикът на танца е толкова абстрактен, можем да се почувстваме уютно в това изразяване. То не е така категорично, каквото е словото. През метафората на тялото можем да кажем много", казва Георгиева, която вярва, че няма човек, който не може да танцува.  

Георгиева допълва, че по време на уъркшопа Александър Евтимов ще изпълнява музика на живо, вдъхновена от това, което се случва между участниците. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15