В епизод 540 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливата млада театрална режисьорка Анастасия Събева.
Театърът навлиза в живота на Анастасия с известно закъснение. В ранните си години тя е запленена от пианото и планира музикална кариера. Но театралната академия и менторът проф. Здравко Митков обръщат посоката съдбовно към актьорското майсторство и впоследствие към режисурата за драматичен театър. След дипломирането идват постановки в Младежки театър "Николай Бинев", Драматичен театър - Пловдив, Театър "София", Театър "Азарян", ГР "Сфумато".
Заглавията и темите в менюто на Събева са разнопосочни – от феерични приказки като "Кралят елен" и "Мери Попинз" и приключенски изживявания с "Островът на съкровишата", през остра социална тематика с "Комунисти" до философски спектакли като "Майстора и Маргарита" и "Антихрист".
Емблематична за работата на Анастасия Събева е една от последните ѝ постановки – оперно-театралната приказка "Красива птичка с цвят зелен". В мащабния проект се включват солисти от Старозагорската опера, балет, камерен оркестър и хор. "Красива птичка с цвят зелен" е магична алегория на живота от света на Карло Гоци – изпълнен с любов, омраза, красота, падение и вечната борба на човека да се справи с личните си страсти.
Ако търсим обединяващ мотив в стилистиката на Анастасия Събева, то това е стремежът към "топъл театър за сърцето", подсилен с елементи на игровия театър. При младата експериментаторка актьорите са и съавтори. Разглеждайки аналитично съвременния български театър, Анастасия е силно критична. Намира, че театърът ни избягва или подменя сериозните теми на деня, че нито е вълнуващ и пищен, нито е забавен, нито е провокативен, нито пък изследва задълбочено съвременните политически, социални и човешки проблеми. А всичко това трудно може да се свърже с еволюция и развитие.
Анастасия не спестява нищо и на самата себе си, като се определя като "безразсъдна, безотговорна, неорганизирана – един ужасяващ творчески хаос".
Какъв е вкусът на този уникален творческо-житейски коктейл, ще разберете от епизод 540 на "Трамвай по желание".
Снимка – БНР
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg