Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е философията на футболния фен?

Каква е философията на футболния фен – емоциите ли са най-важното, за да бъдеш истински фен, или връзката с един отбор е нещо повече? Разговаряме с двама души, които истински съпреживяват победите и загубите на любимите си отбори – Емилия Николова, маркетинг специалист, и Христо Раянов, журналист.

Николова се превръща във фен на "Арсенал", когато случайно, превключвайки телевизионните канали, попада на дербито на Северен Лондон – мач на "Арсенал" срещу "Тотнъм". Преди 30 години Раянов е привлечен от "Ливърпул" заради класата, стила на игра и историята на английския отбор.

Николова разказва за невероятния подарък, който ФК "Арсенал" прави на българския фенклуб по повод неговата 20-годишнина. Над 30 членове на най-големия български футболен фенклуб получават шанса да посрещнат футболистите преди мача, да стъпят на терен, да виждат някои от легендите на отбора и дори да дадат интервюта за YouTube канала на "Арсенал".

Относно времената на криза Раянов казва: "Много е лесно да си фен на един отбор, когато той побеждава. Наблюдавам един наплив към разни отбори, защото в момента те побеждават. Но когато изпаднат в неизбежната за всеки отбор криза, се открояват истинските фенове. Мога да кажа, че феновете на "Ливърпул" са едни от най-търпеливите и еднакво се обединяваме и около щастието и нещастието."

Вече две поредни години Николова посещава домакинските мачове на "Арсенал" срещу "Тотнъм" и вижда с очите си особената атмосфера и огромното значение на футбола за жителите на града.

В последните 7 години "Ливърпул" участва в дербита не само със стария си съперник "Манчестър Юнайтед", но и с "Арсенал", "Челси", "Манчестър Сити". "Тези мачове имат по-особен заряд, защото носят много история", смята Раянов, който неведнъж е виждал забавния диалог между феновете на два отбора, когато резултатите от миналото служат като аргументи, а добрите чувства надделяват над грубото съперничество.  

"Дните преди и след мача, обсъждането на коментари, събития около срещата, чувство за общност, носейки цветовете на един или друг отбор – всичко това прави футбола най-великата игра", заявява Раянов.

Повече за отношението към паденията и възходите, за емоцията от досега с футболните легенди, за бъдещето на отборите през погледа на феновете – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58