Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

| обновено на 03.05.24 в 11:46
Снимка: Личен архив

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова, известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност.

Изложбата "Храм и живопис", открита в "Балабановата къща" в Пловдив преди дни, с участието на доц. Попова, събра вниманието на публиката със своята изключителна красота и духовност. Доц. Попова сподели, че изложбата представя не просто творби, а цялостна визия върху това, което изразява иконописта и стенописът. В нея се срещат икони, стенописи, и храмова живопис, всичко това обединено под темата за духовността и вярата.

Светският и духовният свят за доц. Попова не са разделени понятия. Тя разкрива, че за нея иконописта и художествената творческа дейност са начини за изразяване на вярата и духовността, които винаги са присъствали в нейния живота. През годините на обучение и преподаване, тя развива тази връзка и я вгражда във всеки един аспект на своята работа.

Стилът на иконописта изисква не просто умение и техника, но и вяра и духовност, споделя доц. Попова. Всяка икона, всеки образ, носи в себе си не само естетическо удоволствие, но и дълбока духовна съдържателност. Тя подчертава важността на вярата като двигателна сила зад творчеството и възприемането на иконите.

"Сърцето е това, което ме провокира към конкретна тема, а после в хода на работа, отдавам душата си на това, което правя. Те винаги вървят ръка за ръка. Християнската живопис със своя собствен облик въплъщава в себе си духа на самото литургично тайнство. За мен създаването на една икона е тайнство само по себе си и е много различно за всеки един автор. Това е общуване с образа, затова подхождам различно към всеки един образ. Християнската живопис трябва да доближава миряните до Бога. Надявам се да го постигаме, поне частично", споделя тя.

Цветовете в иконописта също имат своя символика и значимост. От синьото, символизиращо свръхбитието на Бога, до червеното, представящо кръвта на Христос, всеки цвят е зареден със смисъл и духовно значение.

Накрая доц. Попова ни напомня за важността на Разпети петък като ден от голямо духовно значение. Тя призовава да помислим за страданията и жертвата на Христос.

Разговорът с доц. д-р Стефка Попова разкрива сложната връзка между изкуството, вярата и духовността. Той ни води на пътешествие из света на иконите и стенописа, където всяка линия, всяка боя и всяко измерение ни напомнят за вечния духовен свят и вярата в него.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30