В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес пасион", BWV 245 от Й. С. Бах. "Йоханес пасион" е първият Бахов пасион. Предполага се, че е композиран през 1724 г. и е изпълнен на 11 април, макар да има и други мнения. Текстът на "Йоханес пасион" се основава на прочутия "Брокес пасион" ("Der für die Sünde der Welt gemarterte und sterbende Jesus") на хамбургския общински съветник Бартолд Хайнрих Брокес, по който са писали музика и Йохан Матесон, Г. Ф. Хендел, Г. Ф. Телеман, Готфрид Хайнрих Щьолцел, Йохан Фридрих Фаш и Райнхард Кайзер. Бах обаче го използва само за някои арии и предпочита да заимства от четвъртото Евангелие. При първото си изпълнение на "Йоханес пасион" звучи различно от познатото днес, тъй като композиторът го редактира с оглед предстоящото повторно изпълнение през 1727 г.
Концерт от Копенхаген с участието на солисти, Датския национален концертен хор и инструментален състав с диригент Карстен Сейер-Хансен, кантор на Копенхагенската катедрала, и съпровод на орган – Марк Бауман. В програмата: "Реквием" на Габриел Форе в аранжимента на английския хоров диригент Дейвид Хил от 2011 г., където към органовата партия са добавени цигулка, виолончело и арфа. Произведението е едно от най-обичаните сакрални хорови творби, любимо на певците и публиката още от първите му изпълнения в края на 80-те години на XIX век. То олицетворява собствени дълбоки католически убеждения на самия Форе и е "доминирано от началото до края", както той заявява, "от едно много човешко чувство на вяра във вечния покой". Смъртта за Форе е "по-скоро щастливо избавление, стремеж към горното щастие, отколкото мъчително преживяване", а мирният и спокоен характер на музиката му със сигурност са част от причините, които продължават да правят творбата толкова популярна.
Концерт от Кеймбридж с участието на солисти, Баховия хор и Концертния оркестър на БиБиСи с диригент Даниел Хайд. В програмата: сакрални творби от британски композитори и "Стабат матер" на Чарлз Станфорд, чиято 100-годишнина от рождението се отбелязва тази година. Станфорд е дълбоко свързан с Кеймбридж и е като бивш диригент на Баховия хор.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg