"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото възкресение, която блести от празния Му гроб, всичко тъмно и страшно в нашия живот, дори смъртта е победено. Ето защо Възкресение Христово е празникът на празниците за всички християни. Великден е християнската "Пасха", което на староеврейски значи отминаване, пощада, избавление, а за нас тя е изкупление от греха.
На Великден природата ликува. Всичко се събужда за нов живот. Дано поне на Великия ден и ние съумеем да се присъединим към нея с духовното си възраждане. Да се постараем да разпръснем мрака на греховността си и усетим радостта на Христовото възкресение, защото ако Христос не бе възкръснал, напразна и суетна, щеше да бъде нашата вяра.
В "Благовестие" ще се опитаме да ви направим съпричастни на празника на празниците заедно с проф. Калин Янакиев, преподавател във философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", д-р Смилен Марков, преподавател в ВТУ "Св. Кирил и Методий", монсиньор Христо Пройков епархиен епископ на "Софийска епархия св. Йоан XXIII за католиците от византийско-славянски обред в България", иконом Николай Нешков, председател на столичния храм "Св. Николай", протойерей д-р Добромир Димитров от православната българска мисия "Св. св. Константин и Елена" в графство Кент. А чрез ПРС с репортер Теодора Церовска звукотехник Михаил Михайлов ще се опитаме да усетим празничното настроение в София.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg