"Бургас е магия и кауза", казва в "Нашият ден" директорът на Регионалната библиотека "Пейо Яворов" и Центъра за съвременно изкуство – Яна Кършийска. Предстоящото бургаско лято, изпълнено с изкуство и култура, потвърждава тези думи.
Кършийска споделя, че съвместно с Община Бургас в Регионалната библиотека и културен център предстоят много мероприятия в посока изкуство – изложби, театрални постановки, концерти, книжни премиери. В последните няколко години в града процъфтява библиотечният туризъм, заявява Кършийска.
Директорът на Регионалната библиотека съобщава, че от 1 юни читалнята отново започва да работи денонощно. "Категорично има смисъл в това, което се случва", вярва Кършийска.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В предаването гостува и зам.-кметът по културата на Община Бургас – Диана Саватева – за да разкаже повече за събитията в Културния календар на Общината.
По думите на Саватева Бургас е активен целогодишно, но през летния сезон жителите и посетителите на града са по-отворени да се включват в културния и обществен живот. Ето защо за а пета година Община Бургас организира тематични уикенди. "Това, което направихме, е да структурираме този пъстър, културен, събитиен календар, така че на хората да им е по-лесно да планират пътуване до Бургас и да разпознават града не просто като отбивка, а като място, където има какво да правят", заявява Саватева.
За първи път градът ще отбележи официално празника Летен Никулден (9 май), като църковните и битови традиции ще бъдат допълнени от пъстра музикална програма и кулинарни демонстрации, съобщава зам.-кметът по културата.
Тази година в Бургас минава под знака на 90-годишнината от рождението на Христо Фотев и предстоят още събития в чест на големия поет. Саватева допълва, че на 10 май ще се състои и финалът на конкурса "Петя Дубарова", като младите автори ще бъдат наградени на церемония в Културен център "Морско казино".
Черноморският международен литературен фестивал (6-9 юни) е едно от най-ярките събития в Културния календар на Община Бургас. Над 50 писатели, издатели, хора на литературата от Турция, Грузия, Украйна, Румъния и България ще гостуват в Бургас за първото издание на фестивала. Бургаската публика, която, по думите на Саватева, е любопитна и начетена, ще има възможността да се срещне с големи имена от света на литературата. "Бургас е литературен град в сърцето си – това е завинаги.", казва гостът.
Бургас е и музикален град, а август е фестивалният месец, в който градът ще бъде на музикална вълна.
Саватева завършва разговора с думите: "Следете нашия културен календар – той непрекъснато се надгражда и обогатява."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg