В навечерието на Великден "Арт Клуб Дипломат" и галерия "Средец" откриха изложба с непоказвани творби в памет на големия художник и скулптор Ставри Калинов (1944 - 2023). Тя ще бъде отворена за посетители до 23 май в галерия "Средец" на Министерството на културата.
"Ставри е вечен двигател в изкуството – естетически перпетуум мобиле!" – казва за него проф. д.н. Любомир Стойков – изкуствовед, автор на книгата за художника "Калинография" и дългогодишен негов приятел, който откри изложбата Post Mortem.
В своето слово проф. Стойков подчертава: "Посланията в картините и скулптурите на Ставри Калинов са заредени с характерните за него приказни същества, символи и алегории за живота и плодородието, любовта и добротата, вярата и надеждата. Гледайки отново и отново тези магнетични, фантастични и космически произведения, нека с обич и носталгия да си спомним и за чудатите и заедно с това – наситени с много благородни провокации, пърформанси и артистични джем сешъни на големия наш художник."
По-нататък проф. Любомир Стойков откроява специалното отношение на Ставри Калинов към Христос и разпятието и се връща назад в десетилетията, за да сподели спомени от незабравимите си срещи с уникалния творец:
"Веднъж, специално за гостуването на Пако Рабан в България, той създаде ризница и дрехи от метал. Друг път направи артакция, учейки на рисуване официалните пратеници на различните държави у нас, на която присъстваше кажи-речи целият дипломатически корпус, начело с доайена Н. Пр. Хорхе Фуентес – испанския посланик. Трети път – във връзка с отбелязването на годишнината от трагичната смърт на Джани Версаче, направи уникален триптих с негови портрети, изработени от вакуумирано стъкло.
Много пъти съм наричал Ставри играещ човек – хомо луденс, а днес съзнавам, че той всъщност е вечен двигател в изкуството – естетически перпетуум мобиле! Маестрото работеше до пълно изтощение и това го правеше изключително щастлив. Много пъти ме молеше да организирам 24-часов пърформанс, в който той – подобно на Льо Ман, да работи нонстоп и без да спи в продължение на едно денонощие да създава, да създава и да създава своите емблематични творби. Частично тази идея беше реализирана – първоначално в Археологическия музей, а по-късно и в няколко телевизии... Ставри, благодарим, че те имаше, признателни сме, че те има и днес, и ще те има и утре чрез твоите неумиращи творби!".
Слово за творчеството на Ставри Калинов произнесе и министърът на културата Найден Тодоров – негов голям почитател и приятел. Той подчертава: "Ставри Калинов бе свободен. Нямаше сила, която да го ограничи. Парадоксите на художника бяха част от неговата гениалност! За мен бе изключително удоволствие той да ми разказва за различните нетрадиционни начини, по които твореше. Имах щастието да осъзнавам, както повечето от вас, които са били до него, че срещам специален човек. И всъщност не е ли това едно от най-хубавите неща в живота – да знаем, че живеем във времето на такъв човек! Днес ние виждаме неговото творчество и можем да съжаляваме за хората занапред, които ще познават неговото творчество, ще имат това щастие, но няма да са познавали него."
Колекционерът и меценат Любен Станев – главен мениджър на "Арт Клуб Дипломат", изтъква: "Ставри Калинов можеше да те накара да се пренесеш в друга планета заедно с него. Казвал е, че е извънземно заземен. Можеше да те вземе със себе си и да те заведе на друго място!"
Откриването на изложбата Post Mortem в галерия "Средец" на Министерството на културата беше уважено от редица ярки български представители на обществения живот, културата, изкуството, артистичния свят, политиката, дипломацията и бизнеса.
Проф. д.н. Любомир Стойков представи изложбата Pоst Mortem в "Артефир" в разговор с Димитрина Кюркчиева.
Ставри Никифоров Калинов е български скулптор и художник. Работил е в областта на монументалната и малката пластика, живописта, графиката и приложното изкуство. Роден е на 15 ноември 1944 година във Видин и умира в София на 12 септември 2023 година на 78-годишна възраст. През 1964 г. завършва гимназия в родния си град, след което работи на свободна практика в областта на плаката, търговската реклама и изработката на художествени предмети. През 1977 г. се дипломира в Националната художествена академия – специалност "Дърворезба“, в класа на проф. Асен Василев.
Работил е с коприна, гипс, бронз, сребро, злато, студена керамика и стъкло. От 1973 г. участва редовно в скулптурни изложби. Първата си самостоятелна изложба Калинов открива през май 1980 г., когато излага 70 свои пластики. Следват изложби във Видин, Габрово, Варна, Несебър, Пловдив, както и в чужбина - Югославия, Италия, Австралия, Германия, Испания, Великобритания, Франция, САЩ, Швейцария, Белгия. Творби на Ставри Калинов са притежание на редица български и световни знаменитости, сред които Папа Йоан Павел ІІ, Пиер Карден, Пако Рабан, Лойд Клайн, Н.В. Симеон Сакскобургготски, Лили Иванова, Бил Клинтън и др. Носител е на много награди, между които наградата „Златен век“ на Министерство на културата за особен принос в развитието и популяризирането на българската култура (2016) , „Кристалната звезда“ на галерия „Макта“ (1995) и др. Световно известната онлайн галерии “Artsper” поставя името на Ставри Калинов до имената на Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Густав Климт и др.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg