Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистификациите – литературни и не само

Сцена от пиеса „Животът е пред тебе“ от Ромен Гари - Емил Ажар.
Снимка: journal-laterrasse.fr

На 8 май – денят на капитулацията на Германия говорим за условността на литературните произведения, а понякога и на историческото знание.

150 години след издаването на първия том на "Веда Словена" от Стефан Веркович, на рождения ден на Ромен Гари, спечелил с мистификация два пъти "Гонкур", втория път под псевдонима Емил Ажар, анализираме с професор Магдалена Костова-Панайотова и доцент Мария Калинова от СУ "Св. Климент Охридски" що е литературна, но и историческа мистификация. Включва се и Кирил Кадийски, уж открил преди време неизвестна поема от знаменития швейцарски поет Блез Сандрар.

Магдалена Костова-Панайотова и Мария Калинова говорят за "Веда Словена" и значението и за литературната ни история, дори ако се приеме защитената от редица сериозни учени теза, че се касае за мистификация и уж записалият песните Иван Гологанов ги е измислил сам. Дори в такъв случай сборникът заслужава вниманието ни, а Гологанов е талантлив мистификатор, смятат учените.

Кирил Кадийски предлага в София да се постави паметна плоча в чест на Ромен Гари, пребивавал у нас като френски дипломат, въпреки че тогава е бил зорко следен от комунистическите тайни служби и е правен опит да бъде изнудван и вербуван с тайни записи. Самият Кадийски намеква за причастността си към "Легенда за Новгород", уж откритата от него поема на Сандрар, но не признава в разговора авторството си.

Става дума и за "Островът на блажените" на Пенчо Славейков, и за антологията, съставена от проф. Атанас Натев – "Островът на блажените – пет войни след това", и за други български и чужди произведения с условно авторство.

Участниците се обединяват от идеята, че има исторически, религиозни, научни и какви ли не мистификации, но не може да се постави знак за равенство между термина измама и мистификация, макар да има много общо между тях.

И отстояват тезата, че мистификациите в техния литературен и творчески смисъл обогатяват цивилизацията ни.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25