Вълшебство, фантазия, приказни герои и празничен дух завладяват всяка година град Сливен по време на Националния фестивал на детската книга (8-10 май). В рамките на фестивала за 20-и пореден път се връчва и Националната награда "Константин Константинов" за принос в детското книгоиздаване, създадена през 2004 година от Министерството на културата, тогавашния Национален център за книгата, Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" и Община Сливен. За празника на детската книга в "Нашият ден" разказват журналистът Калина Колева, главният организатор на фестивала Росица Петрова и писателката и член на журито Весела Фламбурари.
Росица Петрова споделя, че децата в града са развълнувани в разгара на фестивала. Предстоят над 10 премиери на съвременни, български детски автори и в момента протича литературен маратон в училищата в Сливен и съседните по-малки общини. Множество автори и издатели ще се включат в разнообразните фестивални прояви. Организиран е и научен форум, посветен на литературния герой в съвременната детско-юношеска литература – неговите послания и трансформации в последните две десетилетия. По думите на Петрова фестивалът се старае да проследява най-новите посоки на развитие на детската литература, така че книгите да останат една от най-важните и интересни медии за най-малките и подрастващи читатели. Петрова вярва, че само художественият текст има силата да преобразява и напътства едно дете през трудните етапи на ученическите години и юношеството, особено в днешно време, когато децата са атакувани и от много други медии.
"Фестивалът поставя акцент върху качествената художествена книга. Избираме винаги най-доброто както от вече утвърдени наши творби, така и по отношение на дебютите, които представяме.", заявява Петрова.
Тъй като наградата "Константин Константинов" се връчва и на детски илюстратори, една от традиционните инициативи е организирането на самостоятелна изложба на всеки носител на наградата. "Ние срещаме различни поколения творци", казва Петрова и допълва, че в рамките на фестивала се провежда и Международен студентски конкурс за илюстрация. Тази година конкурсната тема е "Из приказния свят на Йордан Радичков", а сред победителите има студентка от Академията по изящни изкуства в Сараево, съобщава организаторът.
Освен към света на литературата и илюстрацията, Националният фестивал на детската книга обръща поглед и към развитието на анимацията със специални уъркшопове. Организирани са и класове по творческо писане за талантливите деца от различни възрастови групи, водени от Весела Фламбурари и Марин Трошанов.
В Сливен се намира и единственият Музей на театралните кули с над 2500 експоната. Петрова споделя повече за тази любопитна инициатива. Отново в рамките на фестивала се провежда и Национален конкурс за най-атрактивна театрална кукла по любим литературен герой. За 13-та поредна година в конкурса се включват талантливи деца от специализирани школи, като тази година има 200 участници с повече от 250 кукли, които са изложени в ДТ "Стефан Киров", разказва гостът.
Петрова обявява и тазгодишните носители на наградата "Константин Константинов". За цялостен принос е отличена писателката Цвета Брестничка. Елена Жаблянова е носител на наградата за илюстрация, а Благой Д. Иванов е награден като автор на книгата "Тринайсет чудовища за Хелоуин".
В края на разговора думата взема и Весела Фламбурари, която в момента работи върху детско фентъзи, чийто сюжет ще пренесе читателите в тракийската древност. "Според мен това е единственият фестивал в България, който успява да създаде общност между нас писателите", споделя авторката.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: · Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...
За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова, Емил..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg