Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април). По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият самолетът Evolution VL2, LZ-RI кацна на знакови места и доказа, че освен големите европейски летища, отправна точка за полет със самолет може да бъде всяко малко летище в страна членка на Шенген – това разказаха и илюстрираха кап. Николай Калайджиев, световен рекордьор в леката авиация, и летецът Иво Табаков.
В "Нашият ден" Тодор Иванджиков, авиоексперт, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия, споделя повече за инициативата.
По думите на Иванджиков подготовката за полета е била много сериозна и интересна, поради различни технически специфики и съображения, свързани с малките европейски летища, включени във въздушния маршрут. Гостът разказва, че авиоекипът се е сблъскал с първоначалното недоверие от страна на служителите в по-малките европейски летища, тъй като те не са били запознати с новината, че България е приета в Шенген по въздух.
Българските летци са преминали през летище "Арат" в Румъния, от където са продължили към полския град Забже. Там екипът на АБАИ е посрещнат от българската дипломатическа мисия в Полша точно в деня, в който България и източноевропейската страна отварят програма за сътрудничество в туризма. Иванджиков разказва, че след официално посрещане в Триер българският екип е посетил и малкия град Шенген, където през 1985 година е подписано Шенгенското споразумение.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването. Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg