Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

180 години български периодичен печат

130 години организирано журналистическо движение

По повод юбилейните дати на 15 май от 18 ч. в Сатиричния театър има тържествен концерт

Константин Фотинов и сп. "Любословие"
Снимка: СБЖ

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес.

Снежана Тодорова

Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано журналистическо движение в България. По този празничен повод на телефонната линия на "Артефир" се включва Снежана Тодорова, председател на СБЖ, директно от Варна, където продължават събитията по отбелязването на годишнината.

Тодорова разказва, че 50 години след появата на списанието "Любословие" светли имена на българското слово решават да се обединят и свикват Първия журналистическо-писателски конгрес. С тази проява е поставена основата на организираното журналистическо движение у нас.

На 15 май от 18 ч. в Сатиричния театър "Алеко Константинов" двете знакови за българската журналистика юбилейни годишнини ще бъдат отпразнувани с  тържествен концерт. Тодорова отправя покана към членовете на СБЖ – към всички, които осъзнават важността и смисъла на това обединение. Поканите за събитието ще бъдат раздавани на входа на Сатиричния театър, затова Тодорова призовава тези, които желаят да присъстват на спектакъла, да се явят половин час преди обявеното начало.

СБЖ вече отбеляза празника в Пловдив и към момента протичат честванията във Варна. В Регионалната библиотека "Пенчо Р. Славейков" е открита изложба, посветена на стогодишнината на Варненската журналистическа организация. Тодорова споделя, че в изложбата е включен вълнуващ документален архив – първият устав на Варненското журналистическо дружество, подробности, свързани с основаването на Международния дом на журналистите, и нотната партитура на Марша на журналистите.

С появата си преди 130 години обединеното журналистическо движение си поставя за цел да защитава правата на журналистите и да се бори за достойно възнаграждение на журналистическия труд. По думите на Тодорова проблемът за материалното благополучие на журналистите и темата за моралния облик на професията продължават да е бъдат първостепенни задачи на СБЖ. 

"Не може да се говори за свобода на медиите и на словото, когато са притискани журналистите – когато те нямат възможност професионално да изпълнят своя дълг", заявява Тодорова и припомня, че всеки журналист трябва да има за верую истината и само истината. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Пожелаваме на колегите журналисти да бъдат винаги от страната на истината!


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45