Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.
На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи наградите "Васил Гендов". Бонев има повече от една причини да очаква церемонията с вълнение. Неговият филм "Оловният войник" е номиниран в категорията за най-добър документален сценарий (сценарист – Митко Новков). Филмът "Аз, Харли и път 66" се състезава в две категории – за най-добър документален филм и за най-добър звук на документален филм.
Бонев разказва, че идеята за "Аз, Харли и път 66" е на режисьора Владимир Шишков. Снимачният екип прекосява САЩ от Чикаго до Лос Анджелис по легендарния път 66 (Route 66). Това е и знаменитият маршрут от романа "По пътя" на Джак Керуак. Филмовият екип се отбива в родното място на писателя – град Лоуъл, Масачузетс.
Продуцентът споделя, че филм в движение се снима трудно, тъй като познатите правила на документалното кино трябва да бъдат пренебрегнати. "Нашата цел беше да покажем обикновените американци – тези, които преди време описва Стайнбек", заявява Бонев.
Всеки от героите във филма разказва през себе си историята, действителността и представата за Америка. "Българският зрител ще открие себе си в това странно пътуване", смята Бонев.
Още за героите, историите и посланията на филма "Аз, Харли и път 66" – чуйте в звуковия файл.
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg