За тайните на професията на сценографа и умението да рисуваш образи, картини и приказки на театралната сцена и на големия екран разказват младите сценографки Михаела Михайлова и Деница Николова. Двете са завършили Националната художествена академия в София.
"Изисква храброст и смелост, за да покажеш собственото си изкуство. Това важи може би за всеки творец и почти във всяка артистична професия има нужда от храброст", споделя Михаела Михайлова, активно практикуват своята специалност.
Тя допълва, че професията на сценографа е мобилна и всеобхватна, а всеки реализиран проект е съвкупност от различни измерения. В момента има действащо представление, чийто автор на сценографията е тя, а именно "Списъкът на всички страхотни неща" в Театър 199 "Валентин Стойчев".
По дефиниция работата на сценографа е основна творческа в измислянето на проекти. Обаче така се получава, че много често се налага човек сам да си дърворезбар, железар и да разбира от всякакъв вид строителна дейност за създаването на един декор.
Деница Николова пресъздава магията в куклени представления и често обяснява на децата, че през нейните ръце минава всичко онова, което се вижда на сцената.
Дигиталното и приложеното могат да се съчетават на сцената по невероятен начин. Мултимедията, която през последните години се използва за изобразяването на декори, е голям плюс. Не бива да се пропуска и ролята на изкуствения интелект, който вече има своето място и сценографите не бива да се плашат от него.
"За мен символиката е много важна, а и тя помага по някакъв начин за вдъхновението и за насоката за изграждането на самия проект", твърди Деница Николова.
Заедно с опита си на театралната сцена и в киното, Михаела и Деница споделиха своята гледна точка за благотворителния бал на музея на изкуствата "Метрополитън" в Ню Йорк – "Мет гала".
Всяка година събитието се провежда в първия понеделник на май и неговото първоначално призвание е основен източник на финансиране на модния департамент на престижния музей. Миналогодишното издание на гала вечерята донесе на организаторите 22 милиона долара. Изобилие от най-различни цветя се вписваше в тазгодишната тема на бала "Градината на времето", заимствана от едноименния разказ на писателя Джеймс Балард.
Михаела Михайлова и Деница Николова коментираха какви костюми биха сътворили по тази тема "Спящите красавици: Пробуждане на модата".
Чуйте целия разговор в звуковия файл
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg