Писателката Елена Алексиева отказа престижната награда за своя роман "Вулкан", връчена от Национален дарителски фонд "13 века България". Това се случи след разкрития за нарушения в процеса на избор на Роман на годината. Проблемът е участието на Борис Минков в журито, който е и редактор на романа, а това е нарушение на устава на фондацията.
Журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов коментира казуса в ефира на "Нашият ден":
"В случая се сблъскаха две култури – на всеядността и на избора. Културата на избора, доведена до морална висота, стана култура на отказа." Стоянов добави, че Елена Алексиева е направила "изключително достойна постъпка" в контекста на тази култура на "всеядност", доминираща в ситуацията.
"Понякога изборът ни води до това, както би казал Жан Пол Сартр, един човек, който върна Нобеловата си награда през 1964 г., "Свободата е право на свое собствено "не".
Стоянов отбелязва също, че не е коректно да се обвинява организаторът на конкурса, тъй като правилата са заложени от самото начало.
Кин Стоянов приключва, изразявайки личното си възхищение от Алексиева, и разкрива, че си е позволил да ѝ предложи като подарък скица, дело на Георги Чапкънов - Чапа, поради нейната достойна постъпка.
"Реално, единственият достоен участник в този скандал беше Елена Алексиева. По тази причина искам да обява, че ние с нея сме приятели много отдавна. Снощи се обадих и казах, че единственото нещо, което мога да направя, за да изразя възхищението си от нейната постъпка, е да подаря една скица. Аз вкъщи пазя скица, която Георги Чапкънов - Чапа направи, преди да направи модела на паметника на Радой Ралин, който е в София. Това е един етюд на паметника и смятам, че най-достойният човек, който заслужава да му подаря това нещо, е Елена Алексиева", заяви Стоянов.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg