От Града на седемте тепета до Града на седемте хълма – от Пловдив до Рим и Помпей – един художник грабва мига (Carpe diem*), за да го претвори във вечност и обратното – да превърне вечността в миг. Георги Щърбев гостува с изложбата си Carpe diem на столичната галерия "Астри“.
Ето какво пише за твореца галеристката Вихра Пешева: "Той е роден и израснал в Пловдив. Сам по себе си, този факт e здрава почва за един артист да развива таланта си. Слоевете култура на повече от 8000 години, за които Георги Щърбев притежава чувствителност и култура да разработва, са естествената му среда и те дават своите плодове.
Но историята не спира до тук. От Вечния град на седемте тепета и Марица, той отива в другия Вечен град, доста по-млад от неговия. Онзи на Седемте хълма и Тибър. Съдейки по творчеството на Георги, което следя през последните 10-12 години, той трябва да се е чувствал в Рим съвсем на мястото си. Свободен, готов да приема и усвоява, върху собствените си културни пластове, той наслагва тези от Помпей и Италия изобщо.
Ако никога не сте били на Античния стадион на Филипопол или пък в Помпей, гледайте картините на Щърбев! Стадионът е основан долу-горе по същото време, когато Везувий залива града, за да го съхрани завинаги. Подобен е и процесът на създаване на картините на Щърбев – изградените и изразяващи го, най-често фигуративни композиции, биват заливани, затрупвани с мазилки, маслени, акрилни, темперни бои, разбивани и съграждани отново. Дотогава, докогато плодът узрее. Carpe diem!
С нова проникновеност и ново усещане за същественото, той улавя мига на съвършения баланс. Есенцията на един изминат личен път е извлечена по начин, колкото уникален, толкова и наследен от хилядите години култура на градовете, по пътя му на художникът. Осмисляйки абстракцията на времето, той подава на зрителя и фигуративния ключ на устойчивостта. Освобождава докрай съзнанието и фантазията на търсещия и разчитащ послания зрител. На готовия да сграбчи мига познание."
Вернисаж: 14 май, вторник, 18.00-20.00. Изложбата продължава до 12 юни в столичната галерия "Астри"
Разговора на Димитрина Кюркчиева с галеристката Вихра Пешева можете да чуете от звуковия файл.
Георги Щърбев е роден 1972 г. в Пловдив. От 1999-2004 г. следва живопис в Aкадемията за изящни изкуства в Рим. Още в студентските си години, преди завръщането си в България, Георги Щърбев участва в изложби и кураторски проекти за млади художници в Италия.
По-късно, в България, критиката и публиката също са привлечени от изкуството му и признанието не закъснява – през 2007 г. той получава Наградата за живопис на Дружеството на пловдивските художници и Община Пловдив. През същата година участва и в множество престижни групови изложби, прави и първата си самостоятелна изложба в родния град.
През годините излага отново в Италия, в Брюксел, в Братислава, в Белгия и, разбира се, в Пловдив, както и в София, Варна, Бургас. През 2022 получава номинация за наградата на Пловдив, номинации за Наградата за живопис на Алианц 2012, 2013 и М-тел през 2007.
Информация – галерия "Астри"
Снимки – Ани Петрова, БНР и галерия "Астри"
*Carpe diem – популярен израз на латински от поема на Хораций. В превод означава "грабни момента", "живей днес". "Carpe" означава "вдигам, отскубвам, събирам", но Хораций използва думата като "наслаждавам се, използвам".
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg