Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платформата БЕРОН, или как да направим надеждна езикова справка онлайн?

| обновено на 15.05.24 в 13:36
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" отбелязваме годишнината от основаването на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН. Специален гост в предаването е гл. ас. Илиана Кунева от службата за езикови справки, която разказва как се променят с годините въпросите на хората, които звънят по телефона.

Ето какво споделя гл. ас. Илиана Кунева в ефира на "Нашият ден“:

"Секцията за съвременен български език е една от най-старите секции в Института за български език. Бих изтъкнала, че сътрудниците в секцията, свързани с нормите в съвременния български книжовен език, са автори на официалния правописен речник на българския език, който е задължителен при публично общуване. Освен това поддържаме и службата за езикови справки и консултации, която има над 70-годишна история. Развиваме доста съществена дейност."

Гл. ас. Кунева отбелязва също, че службата за езикови справки предоставя възможност на всеки да зададе въпрос по телефона.

"В началото ни питаха основно професионалисти. Очаквано или не, дейността на службата за езикови справки се развива с годините и интересът към нея не спада. В момента се ползва от много широк кръг от хора."

В допълнение, гл. ас. Илиана Кунева разказва за новата платформа БЕРОН, която стартира преди броени дни, като подчертава значението ѝ за съвременната езикова култура.

Проф. Руска Станчева, ръководител на програма БЕРОН, доц. Татяна Александрова, ръководител на Секцията за съвременен български език, БАН, зам.-мин на образованието и науката Наталия Митева (от ляво надясно)

Институтът за български език (ИБЕ) на БАН, който е упълномощен от държавата да проучва и кодифицира книжовните норми, инициира създаването на национална онлайн платформа за езикови ресурси, свързани със задължителните книжовни норми за правопис, правоговор и граматика. Разработването на платформата с название БЕРОН (Български езикови ресурси онлайн) ще се изпълнява съвместно с Института за информационни и комуникационни технологии на БАН и се финансира от МОН. Създаването на дигитални ресурси за българския книжовен език е особено наложително, предвид превръщането на интернет в основен източник на информация и в среда за писмена комуникация.

Платформата включва четири основни модула: правопис, правоговор, граматика и езиково консултиране. Основната ѝ цел е да предоставя надеждна и валидна информация по въпросите на българския книжовен език като официален в Република България.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимка – Виктория Петрова, БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40