"Празникът на Светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин, който знае да чете и пише" – така започва разговорът в "Семейно радио" с проф. Кирил Топалов. Срещаме се в светия за българите месец май, който е и съдбовно свързан с именника и рожденик проф. Топалов, както и с ключови моменти от биографията му като: дипломат от кариерата, директор на Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий", писател, драматург, литературен историк, преводач.
"Рязката промяна у нас от абсолютен тоталитаризъм към демокрация завари обществото неподготвено", смята проф. Топалов. И допълва, че със сигурност за някои хора това е означавало пълна анархия – всеки да прави каквото си иска. "Като цяло не успяхме да припознаем този преход, да приемем, че поемаме съдбата си в свои ръце", прозвучава категоричната му оценка. Обществото не е било готово тогава, през 1989-а, а през годините се е превърнало във врящ котел, който подкрепя себични, затормозяващи и пагубни властови модели.
Недоверието към властта в България се е трансформирало в ненавист, а властта е важно да бъде контролирана и наблюдавана от народа, анализира проф. Топалов. В България това не се е получило. "В този омагьосан кръг се движи нашето общество десетилетия и все още не достига до момента, в който кипящият котел ще преври", категоричен е той.
Защо в този разговор цитира Чърчил, към кои мигове от живота си и богатата си биография се завръща и в навечерието на своята 81-ва годишнина, кои от книгите си разлиства и какво е посланието на визионера Кирил Топалов към българите – чуйте още в звуковия файл.
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg