Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

| обновено на 17.05.24 в 12:51

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова.

Тази изложба представя най-интересните и важни моменти от историята на медицината в Османската империя. Разположени върху 15 табла, могат да бъдат видени различни съчинения по темата, включително преписи на "Наръчник по медицина" на Исмаил ал-Джурджани, "Кратко изложение на канон на медицината на Ибн Сина", в препис от Али бин Хазм ибн Нафис, както и преписи на "За тялото на човека и принципите и мерките за неговото опазване" на Салих бин Насруллах ал-Халеби и други.

Показани са и документи и снимки на български и чуждестранни лекари като д-р Христо Стамболски, д-р Стоян Чомаков, д-р Иван Селимински, д-р Константин Робев и други възпитаници на османски или европейски медицински училища. Специално внимание е отделено и на видни аптекари като Васил Соколски и Спас Иванов, които са развивали своята дейност преди Освобождението. Освен че са посветени на фармацията, тези личности са активно въвлечени и в революционните борби на българите.

Експозицията включва също така значителен брой лекари, работили по българските земи, и предоставя информация за пандемиите и инициативите за ваксиниране на отделни лица или цели групи от населението.

Изложбата "Медицината в Османската империя" ще гостува в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" през следващите 45 дни.

В ефира на "Нашият ден" доц. д-р Християн Атанасов, преподавател в катедра "Библиотечен мениджмънт и архивистика", дългогодишен служител на Държавна агенция "Архиви" и архивист в направление "Ориенталски сбирки", сподели:

"Това беше дългогодишна идея на колегите, които сме в "Ориенталския отдел" на Националната библиотека. Медицината има ключова роля за развитието на обществата. По време на откриването на изложбата в "Пирогов" се наблегна на темата, че медицината е галеното дете на политическата власт. Османските управляващи отделят голямо внимание на хората с познания по медицина. Въпреки целия си консерватизъм, режимът внася доста медицински практики от Западна Европа."

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40