"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и развитието си във времето моите ученици ме карат да се замислям за онези проблеми, които иначе в ежедневието трудно можем да забележим. Поколенията се променят, а с тях се променяме и ние – по този начин Времето ни принуждава да вървим напред. Но пък какво по-хубаво от това да видиш свой ученик като водач на група в някой световен оркестър, например? Всичко това ме стимулира да продължавам – то е двигателят, който ме кара да искам още и още, но не само от младите колеги, а и от самия себе си!"
Това не е първата ни среща със Станислав Почекански – той ни гостува и през 2021-а, в най-мрачните времена около пандемията от коронавирус. Но водени от принципа на Хераклит "Човек никога не стъпва два пъти в една и съща река, защото това не е същата река, и той не е същият човек", след тригодишно прекъсване отново го поканихме в студиото на "Предаване без име" и установихме, че действително за тези три години страшно много неща са се променили – не само в обществото и в ситуацията около нас, но и в живота и професионалната дейност на г-н Почекански. Кои са те, можете да научите, ако ни слушате в двете поредни издания на "Предаване без име" – на 18 и 25 май от 11.00 часа по програма "Христо Ботев".
Част от изключително интересния разговор ви предлагаме в звуковия файл.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg